Niż "Daniel" przechodzi nad Polską. Uwaga na silny wiatr i połamane drzewa
Nad Polską przechodzi właśnie niż "Daniel", niosący wichury i intensywne opady. W wielu miejscach pozrywane są linie energetyczne i nie ma prądu, drzewa powyrywane z korzeniami zablokowały drogi. Niestety, silne porywy wiatru szybko nie ustaną, będzie także bardzo chłodno.
Noc ze środy na czwartek była w wielu regionach Polski niespokojna. Wszystko to za sprawą niżu o nazwie "Daniel", który przyniósł silne porywy wiatru oraz intensywne opady śniegu i deszczu. Straż pożarna miała więc ręce pełne roboty, a jak zapowiadają synoptycy, to nie koniec niespokojnej aury.
Północ kraju w zasięgu niżu "Daniel"
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już wczoraj wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla kilku regionów. Eksperci z IMGW prognozowali, że prędkość wiatru przekroczy 100 km/h i się nie pomylili. Najtrudniejsza sytuacja była zdecydowanie w woj. pomorskim i zachodniopomorskim, gdzie strażacy podjęli kilkaset interwencji.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Połamane drzewa, uszkodzone dachy i zerwane linie energetyczne - to krajobraz, jaki rankiem zastali mieszkańcy północnej Polski . Zdjęcia z interwencji strażaków można odnaleźć m.in. na profilu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łobzie.
Radio Gdańsk poinformowało zaś, że w czwartek ponad 120 stacji wysokiego napięcia jest wyłączonych z użytku, co przekłada się na ponad 3200 domów bez prądu.
Niespokojnie było także w województwie wielkopolskim, gdzie opadłe gałęzie zablokowały wiele dróg oraz w warmińsko-mazurskim.
- Najtrudniejsza sytuacja jest w Młotkowie, gdzie wichura zerwała dach sali wiejskiej. Tam już od godz. 4 rano działają strażacy zarówno z OSP, jak i PSP. W tej chwili dowozimy duże plandeki, żeby zabezpieczyć ten budynek. Cały czas wpływają nowe zgłoszenia - powiedział "GW" st. kpt. Paweł Kamiński z Komendy Powiatowej PSP w Pile.
Czwartek niespokojny w wielu regionach
IMGW wydało na czwartek kolejne ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Alerty pierwszego stopnia obowiązują w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i podlaskim. Na północnym Pomorzu (w Trójmieście, Słupsku czy Lęborku) trzeba przygotować się na alerty II stopnia.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa także ostrzega przed wichurami i przypomina, by usunąć przedmioty, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie i nie zatrzymywać się pod drzewami.
Silny wiatr będzie w najbliższych godzinach potęgował uczucie chłodu. W centralnej i wschodniej części Polski porywy sięgać mogą nawet 60-70 km/h.
W nocy na południowym wschodzie przeważnie pochmurno. Poza tym jest szansa na rozpogodzenia. Miejscami, zwłaszcza na zachodzie, północy i południowym wschodzie, pojawią się opady deszczu ze śniegiem i śniegu, początkowo deszczu. W Bieszczadach sypać może mocno, do 10 cm.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl
źródło: Facebook, Radio ZET, Twitter