Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > NIK złoży dziś w prokuraturze zawiadomienie ws. wyborów korespondencyjnych
Monika Majko
Monika Majko 04.06.2021 03:15

NIK złoży dziś w prokuraturze zawiadomienie ws. wyborów korespondencyjnych

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Prezes NIK Marian Banaś wraz z dyrektorami organu po południu przekaże olejne szczegóły raportu dotyczącego przygotowań do wyborów korespondencyjnych Prezydenta RP, które kosztowały nielam 70 mln złotych, a ostatecznie się nie odbyły. 

Mateusz Morawiecki ma poważne kłopoty

Wybory kopertowe prezydenta RP miały odbyć się 10 maja 2020 roku i choć ostatecznie nie doszły do skutku, to Poczta Polska poniosła znaczne koszty w związku z przygotowaniem pakietów wyborczych ich transportem i magazynowaniem.

Łącznie przygotowana do majowych wyborów kosztowały Pocztę Polską, a więc budżet państwa, niemal 70 mln złotych. 13 maja 2021 roku prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przedstawił wyniki raportu, krytycznie oceniającego organizację wyborów korespondencyjnych w 2020 roku.

Najwyższa Izba Kontroli podkreśliła w raporcie brak podstawy prawnej do tego, by prezes Rady Ministrów wydawał jakiekolwiek polecenia Poczcie Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, w sprawie realizacji wyborów kopertowych. 

W związku z tym już dziś w prokuraturze złożone zostaną trzy zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, dotyczące czterech najwyższych urzędników państwowych. Jedno z nich skierowane jest przeciwko obecnemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz szefowi jego kancelarii, Michałowi Dworczykowi.

Kolejne dotyczą szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Według NIK urzędnicy ci przekroczyli swoje uprawnienia i powinni odpowiedzieć za niedopełnienie obowiązków.

- Chodzi o przestępstwa urzędnicze, bo tutaj mamy do czynienia z kwestią nadzoru i organizowaniem pewnych czynności - podkreślił prezes NIK, Marian Banaś.

Dziś po południu prezes NIK wraz z dyrektorami organu ma również przedstawić kolejne szczegóły śledztwa dotyczącego organizacji majowych wyborów kopertowych, opartego na krytycznym raporcie. 

Marian Banaś zapowiedział również, że w najbliższym czasie NIK przedstawi wyniki czterech innych kontroli. Chodzi o elektrownię Ostrołęka, Centralny Port Komunikacyjny, Fundusz Sprawiedliwości działający przy resorcie Zbigniewa Ziobry oraz warszawską oczyszczalnię Czajka.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: RMF 24