Goniec.pl
/EAST NEWS

/EAST NEWS

Niemcy pilnie poszukują pracowników. Najbardziej gastronomia i hotelarstwo

19 Lipca 2021

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Niemcy coraz bardziej narzekają na brak wykwalifikowanych pracowników. Sprawę jeszcze bardziej skomplikowała pandemia. Obecny sezon turystyczny zmaga się z dużymi brakami kadrowymi.

Wakacje, to okres nie tylko wyjazdów urlopowych. Dla wielu Polaków jest to czas, kiedy można ruszyć też na popularne saksy, czyli prace zarobkowe do innych krajów. Jednym z najpopularniejszych kierunków zarobkowych Polaków od wielu lat są Niemcy. Proporcjonalnie wysokie stawki, duża Polonia i łatwość dojazdu mają tutaj olbrzymie znaczenie. Ten ostatni z wymienionych powodów został jednak mocno ograniczony przez pandemię.

Niemiecka komisarz ds. integracji Annette Widmann-Mauz wyznała na łamach "The Local", że Niemcom grozi prawdziwa katastrofa gospodarcza, spowodowana brakami w kadrach - podał pulshr.pl. Komisarz wspomina, że mowa tu o 270 tys. wykwalifikowanych pracowników.

Portal biznesinfo.pl podaje, że wiele osób pracujących wcześniej w Niemczech, przeniosło się do Austrii i Szwajcarii, gdzie covidowe restrykcje w branży turystycznej zostały zdjęte dużo wcześniej.

Niemcy mają problem, ale Polacy też

Wiele wakatów z tej olbrzymiej liczby znajduje się właśnie w branży gastronomicznej i hotelarskiej. Gdy niemieckie obiekty ponownie zostały otwarte, okazało się, że doskwierają im ogromne braki kadrowe. Dodatkowy problem z punktu widzenia naszego zachodniego sąsiada może stanowić fakt, że z podobnymi problemami boryka się również polska branża gastronomiczna i hotelarska. Podczas lockdownu wiele osób zmieniło pracę na bardziej stabilną.

Mateusz Żydek z Randstad na łamach pulshr.pl potwierdza, że największy problem występuje z obsadzeniem kadr w polskich miejscowościach turystycznych. Branża turystyczna stanęła więc przed poważnym problemem nie tylko w Niemczech, ale i w Polsce.

Podobne artykuły

Nowe składki ZUS

Pieniądze

W 2022 roku przedsiębiorców czekają znaczne podwyżki składek ZUS

Czytaj więcej >
300+

Pieniądze

Nowe zasady wypłacania 300+ już od lipca

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Pieniądze

ZUS ma zamiar ukrócić zasiłek macierzyński. Świadczenia nie otrzymasz tak łatwo

Czytaj więcej >
Emerytury czerwcowe

Pieniądze

Senat planuje zamknąć czerwcową lukę emerytalną

Czytaj więcej >
pogrzeb kosztuje fortunę

Pieniądze

Cena pogrzebu w Polsce jest ogromna. Po śmierci rodzina może mieć problem

Czytaj więcej >
Kasety: magnetofon

Pieniądze

Wraca moda na kasety magnetofonowe. Niektóre kosztują dziś krocie

Czytaj więcej >