Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Sejm przegłosował zmiany w regulaminie
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 29.09.2021 18:18

Sejm przegłosował zmiany w regulaminie

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44899742

Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny postawiło na swoim. Sejm przegłosował właśnie zmiany w regulaminie, które umożliwią przyjęcie wniosku o przedłużenie stanu wyjątkowego zwykłą większością głosów. Za przyjęciem projektu było 229 posłów.

Zmiana w regulaminie Sejmu to przygotowywanie się partii rządzącej do przedłużenia stanu wyjątkowego na granicy Polski z Białorusią o 60 dni. Wniosek ma być głosowany w czwartek wieczorem, kiedy to trafi do izby niższej parlamentu wprost z biurka prezydenta Andrzeja Dudy.

Zmiany w regulaminie przyjęte

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, parlament będzie głosował wniosek o przedłużeniu stanu wyjątkowego zwykłą większością głosów. Nie będzie też można składać wniosków o odroczenie czy zamknięcie posiedzenia ws. stanów nadzwyczajnych. Takie rozwiązanie zaproponowała niedawno grupa posłów partii rządzącej.

Za wnioskiem głosowało dziś 229 posłów, 214 było przeciw, jeden się wstrzymał. Największe kontrowersje pojawiły się podczas procedowania projektu na posiedzeniu komisji oraz w czasie debaty. Opozycja próbowała wprowadzić do niego swoje poprawki, zgodnie z którymi można by było składać wnioski formalne, a także o przedłużeniu stanu wyjątkowego decydowałaby bezwzględna większość głosów. Te zostały jednak odrzucone.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W zamian za to przyjęto poprawkę PiS-u, która rozszerzyła katalog zabronionych wniosków formalnych. Teraz niemożliwe będzie złożenie wniosku o odesłanie tego, nad którym toczy się sejmowa debata do komisji.

PiS bez większości?

Zdaniem Tomasza Głogowskiego z PO procedowane zmiany świadczą o tym, że PiS nie ma już większości w Sejmie i dlatego chce, aby wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego był głosowany zwykłą większością głosów. Zdaniem posła, narracja mówiąca o tym, że do ochrony granicy potrzebny jest stan nadzwyczajny jet absurdem.

Zarówno Głogowski, jak i posłanka Katarzyna Kotula z Lewicy twierdzą, że rządzącym chodzi głównie o to, by nie dopuszczać na granicę dziennikarzy i działaczy organizacji pozarządowych. Podobne przekonanie wyrażają także liczni eksperci.

Z kolei PSL zapowiedziało, że niedługo złoży własny projekt kompleksowych zmian w regulaminie Sejmu. Ma on przywracać wolnościowe funkcje parlamentu i przewidywać reformę mającą na celu dbałość o wysoki standard legislacji.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio Zet, Onet

Tagi: Sejm