Goniec.pl
Nie żyje Witold Antkowiak, współzałożyciel Duetu Egzotycznego

YouTube.com

Nie żyje Witold Antkowiak. Współzałożyciel Duetu Egzotycznego miał 91 lat

13 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Nie żyje Witold Antkowiak, współtwórca "Duetu Egzotycznego", który później ewoluował w "Tercet Egzotyczny". O śmierci muzyka poinformował jego syn, Krzysztof Antkowiak.

Zmarł muzyk Witold Antkowiak. - Z ogromnym smutkiem i żalem chciałbym Was powiadomić, że dziś zmarł mój ukochany tato - przekazał za pośrednictwem Facebooka syn artysty.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Babcia Joanny Opozdy usunięta z PiS. Sprawa trafiła aż na Nowogrodzką

CZYTAJ DALEJ

- Proszę, miejcie go w swojej pamięci - dodał Krzysztof Antkowiak. Do wpisu syn zmarłego muzyka dodał jedną z jego piosenek: "Już nie mówisz do mnie tak". Witold Antkowiak zmarł w wieku 91 lat.

Nie żyje Witold Antkowiak

Śmierć Witolda Antoniaka to ogromny cios nie tylko dla jego najbliższych, ale również fanów legendarnego muzyka. Przed laty stworzył wraz ze Zbigniewem Dziewiątkowskim Duet Egzotyczny.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Zespół był podwaliną do kultowego Tercetu Egzotycznego, gdzie rolę wokalistki przejęła Izabela Skrybant-Dziewiątkowska. Witold Antkowiak poza stworzeniem Duetu Egzotycznego ma na koncie wiele nagród muzycznych. Dodatkowo jego występy i miłość do muzyki kochali fani, którzy tłumnie zjawiali się na występach artysty.

Od zawsze związany był z muzyką

Witold Antkowiak przyszedł na świat w Poznaniu 22 grudnia 1930 r. Pierwsze poważne muzyczne wykształcenie zdobył jednak na Dolnym Śląsku. We Wrocławiu bowiem ukończył PSSM w klasie śpiewu i kontrabasu.

Debiut Witolda Antkowiaka to występ z Zespołem Pieśni i Tańca Śląskiego Okręgu Wojskowego. Później kariera muzyczna współtwórcy Duetu Egzotycznego związała się z Chórem A Capella Rozgłośni Wrocławskiej Polskiego Radia.

W Polsce jego muzykę zna niemal każdy. Podobnie jednak jak Tercet Egzotyczny, Witold Antkowiak odnosił ogromne sukcesy za w kraju i zagranicą. Potwierdza to przyjaciel rodziny zmarłego Andrzej Czopek.

- Współpracował z Zespołami Jana Walaska i Zygmunta Wicharego. Nagrał również kilkanaście piosenek z Orkiestrami Stefana Rachonia, Henryka Debicha, Bogusława Klimczuka oraz Zygmunta Mahlika - przyznał w rozmowie na temat Witolda Antkowiaka cytowanej przez polskieradio24.pl.

Doceniono go również poza granicami Polski

Nie trudno znaleźć również ślady Witolda Antkowiaka w muzyce poza granicami kraju. Wykonywanie w ramach Duetu Egzotycznego latynoskich piosenek przyniosło mu dużą sławę.

- Występował wielu krajach, m.in. w ZSRR, NRD, Finlandii, Szwecji, Francji oraz na Węgrzech - powiedział Andrzej Czopek.

Nie znaczy to jednak, że zmarły Witold Antkowiak skupiał się tylko i wyłącznie na wykonywaniu repertuaru latynoskiego. Za swoje piosenki zmarły muzyk otrzymał wiele nagród.

- Za piosenkę "Czy pamiętasz ten dom" (R. Żyliński - K. Gajewska) otrzymał Nagrodę Specjalną na IV MFP w Sopocie (1964), za "W świat wertepami" (J. Tomaszewski - A. Bianusz) I miejsce w Giełdzie TV (1973) oraz II miejsce w Giełdzie TV w 1974 r. za piosenkę "Jesteś jak wesoły obłok" (B. Klimczuk - J. Urbanowicz)" - przypomniał Andrzej Czopek.

fot. Anna Dymarczyk

Miał głos, który znał każdy. Leży w skromnym, rodzinnym grobowcu

fot. Anna Dymarczyk

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Sprzedawcy mają informować o obniżce VAT. Pojawią się specjalne plakietki

  • Wiadomo, co dzieje się z Kamilem Stochem. Jest potwierdzenie z PZN

  • Pjus nie żyje. Jeden z najważniejszych polskich raperów miał zaledwie 39 lat

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: polskieradio24.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Martyna Wojciechowska podjęła zaskakującą decyzję. Najpierw rozwód, zniknięcie z TV, a teraz to

Gwiazdy

Martyna Wojciechowska podjęła zaskakującą decyzję. Najpierw rozwód i zniknięcie z TV, a teraz to

Czytaj więcej >
Daniel z "Love Island" miał dziewczynę poza programem. Tay ujawniła wszystkie szczegóły o ich związku.
(fot. Polsat/instagram.com/tayvm)

Gwiazdy

"Love Island". Dziewczyna Daniela ujawnia prawdę o ich związku. Tay pokazała wiadomości od ukochanego

Czytaj więcej >
Królowa Elżbieta II miała ostatnie życzenie, które dotyczyło Meghan Markle. O co chodziło?

Gwiazdy

Królowa Elżbieta II miała ostatnie życzenie, które dotyczyło Meghan Markle. O co chodziło?

Czytaj więcej >
zrzut ekranu, Youtube @tvnpl

Gwiazdy

„Kuba Wojewódzki”. Anna Mucha poucza Julię Wieniawę. „To jest ku**a nie w porządku”

Czytaj więcej >
Franciszek Pieczka zmarł w wieku 94 lat. Już wkrótce odbędzie się państwowy pogrzeb

Gwiazdy

Pogrzeb Franciszka Pieczki. Minister Piotr Gliński przekazał wspaniałe wieści, zapadła ostateczna decyzja

Czytaj więcej >
Selma Blair, aktorka cierpiąca na stwardnienie rozsiane wzięła udział w amerykańskim "Tańcu z gwiazdami". Jej występ wycisnął łzy widzom i jurorom.
(fot. screen z youtube.com/EntertaintmentCanada courtesy Disney+)

Gwiazdy

Selma Blair w "Tańcu z gwiazdami". Wzruszający występ cierpiącej na stwardnienie rozsiane aktorki

Czytaj więcej >