Nie żyje były minister zdrowia Marian Zembala. Zostawił list pożegnalny
Nie żyje profesor Marian Zembala, były minister zdrowia oraz wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca. Ciało lekarza zostało znalezione w basenie przy jego domu w Zbrosławicach. Mężczyzna zostawił list pożegnalny.
Ciało profesora Zembali zostało znalezione w sobotę rano w basenie wybudowanym przy jego rodzinnym domu. Policja została powiadomiona przez rodzinę zmarłego. Na miejscu pracują policyjni technicy pod nadzorem prokuratora.
- Nie wykluczamy, że mamy do czynienia z samobójstwem. Zabezpieczono bowiem list. Był adresowany do bliskich i pada w nim zdanie, że profesor nie chciał być ciężarem - mówi osoba znająca kulisy sprawy w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.
Śledztwo wyjaśni okoliczności i przyczyny śmierci Mariana Zembali. Jak informuje prokuratura - z całą pewnością zostanie zarządzona sekcja zwłok.
O jego śmierci poinformował także obecny minister zdrowia Adam Niedzielski.
- Dotarła do mnie tragiczna wiadomość o śmierci profesora Mariana Zembali. Panie Profesorze, na zawsze pozostanie Pan w naszej pamięci - czytamy we wpisie ministra zdrowia.
Profesor Marian Zembala. Jeden z najlepszych polskich kardiochirurgów
Profesor Marian Zembala urodził się 11 lutego 1950 roku w Krzepicach. Był jednym z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów. W 1993 roku objął stanowisko dyrektora w Ślaskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, do którego ściągnął go profesor Zbigniew Religa. Profesor Zembala brał udział w pierwszej udanej transplantacji serca.
W 2001 roku jako pierwszy w Polsce przeszczepił choremu płuco-serce, a także dokonał wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce. W 2015 roku sprawował funkcję ministra zdrowia. Profesor Zembala był także krajowym konsultantem z zakresu kardiochirurgii. Od 2018 roku poruszał się na wózku inwalidzkim po przebytym udarze.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
"Wiadomości" TVP o podobieństwie między Tuskiem i Putinem. Wskazują na jeden gest
-
Rozmowa Putin-Macron. AFP: Prezydent Rosji oskarżył Ukrainę o "liczne zbrodnie wojenne"
Źródło: Goniec.pl, Gazeta Wyborcza