Nie żyje Maryna Miklaszewska. Mateusz Morawiecki pożegnał wybitną pisarkę i dziennikarkę
Premier Mateusz Morawiecki zareagował na śmierć wybitnej dziennikarki i pisarki, Maryny Miklaszewskiej. W swoim wpisie na platformie Twitter podkreślił, że była niezłomnie wierna swoim ideałom i odważnie walczyła o wolną Polskę. O jej śmierci poinformował również minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Miała 75 lat.
- Odeszła Maryna Miklaszewska, niezłomnie wierna ideałom "Solidarności", odważnie walczyła o wolną Polskę, swoje liczne talenty poświęciła Polsce; Dobro i Prawda zawsze były dla niej najważniejsze - napisał w środę późnym wieczorem na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
Szef polskiego rządu zaznaczył, że podejmując swoje działania, nie bała się komunistycznych represji.
Informacje na temat jej śmierci przekazał w środę wieczorem wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
- Niespodziewana smutna wiadomość - odeszła Maryna Miklaszewska, wybitna pisarka, człowiek kultury, społeczniczka zatroskana o los Ojczyzny, współtwórczyni Kongresu Polska Wielki Projekt, szerokiej publiczności znana jako współautorka musicalu 'Metro' - podkreślił w swoim wpisie na Twitterze.
Nie żyje Maryna Miklaszewska
Maryna Miklaszewska urodziła się 4 stycznia 1947 roku. Ukończyła filologię słowiańską i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1975-1976 była członkiem zespołu redakcyjnego "Płomyczka", a od 1977 do 1982 pracowała w redakcji literackiej III Programu Polskiego Radia.
W czasie stanu wojennego została usunięta z pracy w Polskim Radiu. Postanowiła współpracować z drugim obiegiem wydawniczym, a także podziemnym radiem Solidarność.
W 1986 roku wydała książkę "Mikołajek w szkole PRL", która została wypuszczona pod pseudonimem Miłosz Kowalski. Książka nawiązywała do francuskiej serii opowieści o Mikołajku, autorstwa René Goscinny’ego i Jeana-Jacques’a Sempé.
Maryna Miklaszewska była współautorką libretta musicalu "Metro", autorką książek ''Portret pamięciowy'' czy ''Wojtek z Armii Andersa''. W 2001 roku wyróżniona została odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2007 roku - Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Miała 75 lat.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Rosyjska propaganda zmienia narrację. Głównym "wrogiem" nie jest już Ukraina
-
Matura WOS 2022. Arkusze maturalne z lat ubiegłych, przekonaj się czy zdasz
Źródło: Goniec.pl