Nie żyje Andrzej Osęka, legendarny polski dziennikarz
Wiadomość o śmierci Andrzeja Osęki przekazano za pośrednictwem mediów społecznościowych. Te przykre informacje potwierdzili już ksiądz Andrzej Luter oraz syn zmarłego, Piotr Osęka . Duchowny z sentymentem wspomniał o tym, jak wybitnie o malarstwie i rzeźbie potrafił pisać Osęka.
Andrzej Osęka przyszedł na świat 3 grudnia 1932 roku w Warszawie. Dziennikarz zdobył wykształcenie na Uniwersytecie Warszawskim w 1955 roku . O sztuce zaczął pisać już w czasach PRL. W latach 80. działał też po stronie opozycji.
Nie żyje Andrzej Osęka
Pierwsze kroki dziennikarskiej kariery Andrzej Osęka stawiał w magazynie „Po prostu”. Później został członkiem redakcji „Przeglądu Kulturalnego”, następnie tygodnika „Kultura” . Należał także do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Związku Literatów Polskich.
W latach 70. i 80. dziennikarz współtworzył nieformalny klub dyskusyjny Doświadczenie i Przyszłość. W 1980 roku wstąpił do NSZZ „Solidarność”. Tam działał w Zespole do spraw Kultury Regionu Mazowsze.
[EMBED-245]
Publicysta należał też do Komitetu Kultury Niezależnej. Wraz z Martą Fik w 1983 roku założył miesięcznik „Kultura Niezależna”, który działał do 1991 roku. Pod pseudonimem „Paweł Morga” działał na rzecz paryskiej „Kultury” i pisał do prasy podziemnej na łamach „Tygodnika Mazowsze”.
Za działalność w roku 1986 roku został wyróżniony nagrodą publicystyczną „Kultury” im. Juliusza Mieroszewskiego. Po zakończeniu okresu PRL nadal był zaangażowany w publicystkę i krytykę kulturalną.
Andrzej Osęka po 1989 roku
Po upadku Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Andrzej Osęka znalazł pracę w „Gazecie Wyborczej”. Dziennikarz stał się członkiem redakcji w 1992 roku.
Później publicysta regularnie wydawał teksty na łamach najbardziej znanych magazynów – „Polityki”, „Dziennika Polska-Europa-Świat” i „Wprost”.
Dziennikarz dołączył też do rady programowej stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita. W 2011 roku doczekał się wielkiego wyróżnienia. Prezydent Bronisław Komorowski wyróżnił go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jego syn został cenionym historykiem, który zajmuje się najnowszymi dziejami Polski . Dziennikarz miał też starszego brata – Janusza Osękę, który został pisarzem i satyrykiem. Nie przekazano informacji dotyczących ostatniego pożegnania Andrzeja Osęki.
[EMBED-652]
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Abp. Głódź właśnie stracił honorowe obywatelstwo Białegostoku
-
Stanisław Pruszyński sprzedaje mieszkanie, by ratować restaurację. Potrzebna pomoc