Goniec.pl Wiadomości Nie podawaj numeru PESEL w aptece. Łatwo można tego uniknąć
fot. Marek BAZAK/East News

Nie podawaj numeru PESEL w aptece. Łatwo można tego uniknąć

22 listopada 2024
Autor tekstu: Bartłomiej Binaś

Gdy w aptece przychodzi nam zrealizować przepisaną przez lekarza receptę, farmaceuci wymagają od nas podania numeru PESEL. Taka sytuacja może narazić nas na poważne i nieprzyjemne konsekwencje, gdy nasz PESEL zostanie zasłyszany przez potencjalnego oszusta, chcącego wykorzystać te poufne dane. Jak temu zapobiec? Jak się okazuje, jest ku temu sprawdzona metoda.

Nie musisz podawać numeru PESEL w aptece, oto prosta metoda

Jak informowaliśmy kilka dni temu, rząd zmienia zasady w kwestii darmowych leków oraz wystawiania recept. Przyjęto projekt ustawy, który zakłada, że już niebawem każdy lekarz mający prawo do wystawiania e-recept, będzie mógł przepisać leki z grupy darmowych. Dzięki tej decyzji, wielu seniorów zaoszczędzi i będzie mogło łatwiej korzystać z dostępnej puli darmowych leków.

Ważną kwestią, którą powinni wiedzieć m.in. seniorzy, ale nie tylko, jest to, że w aptece podczas realizowania recepty nie musimy podawać naszego numeru PESEL farmaceucie na głos. Prosty patent może zaoszczędzić nam potencjalnych problemów.

Karambol na A4. Nie żyje jedna osoba, droga jest zablokowana

Nie musisz podawać numeru PESEL

Przy realizacji recepty w aptece, zazwyczaj słyszymy od farmaceuty prośbę o podanie numeru PESEL. Jest to konieczne, jednak może narazić nas na wyciek poufnych danych. Nigdy nie wiadomo, czy gdzieś blisko nie słucha nas potencjalny oszust, który zechce wykorzystać te dane. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

ZOBACZ: Ojciec Krzysztofa Dymińskiego niespodziewanie przerwał milczenie. “Dziś chciałbym coś powiedzieć”

Jak nie podawać numeru PESEL? Są proste metody

Rząd spieszy z rozwiązaniem. Dzięki aplikacji mObywatel i mojeIKP można bardzo szybko rozwiązać kłopotliwą kwestię numeru PESEL w aptece. Dzięki wprowadzonym funkcjom aplikacje uchronią nas przed nieautoryzowanym użyciem naszych poufnych danych.

W aplikacji mObywatel w zakładce Recepty możemy realizować zlecenia lekarskie, używając do tego kodu QR. Taka sytuacja sprawia, że nie musimy podawać farmaceucie naszego numeru PESEL. W aplikacji mojeIKP również mamy dostęp do e-recept i historii leczenia.

ZOBACZ: Nowe świadczenie od stycznia. ZUS przekazał ważny komunikat w sprawie wniosków

W przypadku obu aplikacji możemy pobrać e-recepty na swój telefon, co pozwala skorzystać z nich, nawet gdy nie mamy dostępu do internetu. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla wielu seniorów.

W ostatnim czasie resort cyfryzacji zachęcał również do korzystania z opcji Zastrzeż PESEL, która występuje w aplikacji mObywatel. O tym pisaliśmy więcej tutaj.

IMGW wydał trzy różne ostrzeżenia. Alerty już w niemal całej Polsce
Tadeusz Rydzyk ma powody do radości. Pokonał odwiecznego wroga
Obserwuj nas w
autor
Bartłomiej Binaś

Redaktor portalu Goniec.pl. Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Jako redaktor Gońca dążę do tego, aby czytelnicy otrzymywali najważniejsze i najbardziej rzetelne informacje z Polski i świata. Interesuje się polityką, polską literaturą, a także sportami walki, w szczególności MMA. W wolnych chwilach zarywam noce dla gal UFC.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport