Goniec.pl Fakty NFZ przygotował raport na temat stwardnienia rozsianego
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

NFZ przygotował raport na temat stwardnienia rozsianego

4 czerwca 2021
Autor tekstu: Irmina Jach

- Już 30 maja Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Z tej okazji Ministerstwo Zdrowia, NFZ i Centrum e-Zdrowia przygotowały interaktywny raport na temat SM. W raporcie między innymi o obrazie leczenia SM w Polsce oraz SM w czasie ciąży - napisano na Twitterze.

NFZ zabrał głos na temat stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane to stale postępująca choroba układu nerwowego, która może prowadzić do niepełnosprawności . Głównymi mechanizmami powodującymi objawy stwardnienia rozsianego są: zapalenie, demielinizacja i zwyrodnienie aksonów. Dokładna przyczyna schorzenia nie jest znana.

Środowisko naukowe przyjmuje, że jest to choroba autoimmunologiczna o wieloczynnikowym podłożu. Stwardnienie rozsiane dotyka około 30 na 100 tysięcy osób . Charakterystyczne dla schorzenia są rozsiane zmiany w obrębie ośrodkowego układu nerwowego - mózgu i rdzenia kręgowego.

Początki stwardnienia rozsianego charakteryzują się pojawieniem się pojedynczego objawu ze strony układu nerwowego. Znacznie rzadziej symptomów jest więcej. Najczęściej pojawia się rzadko wspominane pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego .

Najczęstszymi objawami, na jakie uskarżają się pacjenci, są zaburzenia czucia i wrażenia czuciowe w obrębie kończyn . Osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane nierzadko odczuwają także mrowienie, drętwienie, kłucie czy uczucie przypominające porażenia prądem.

Wraz z progresją schorzenia u chorego mogą pojawić się niedowłady jednej bądź obu nóg lub nóg i rąk . Powszechnymi objawami są także: oczopląs i zaburzenia ruchu gałek ocznych, jak również problemy z utrzymaniem równowagi i zawroty głowy. Najbardziej wstydliwym symptomem jest niemożność kontrolowania zwieraczy.

W wyniku różnych badań udało się określić kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane . Są to: płeć żeńska, rasa biała, wiek pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, zakażenie wirusem Epstein-Barr wywołujące mononukleozę, cukrzyca typu I, zapalenie jelit, choroby tarczycy, palenie tytoniu, niedobór witaminy D oraz otyłość w okresie dojrzewania.

Wyleczenie ze stwardnienia rozsianego przy obecnym stanie wiedzy medycznej jest niemożliw e. To choroba przewlekła, która towarzyszy pacjentowi przez całe życie. Z uwagi na znikomą wiedzę w tym zakresie, nie istnieje możliwość leczenia przyczynowego.

Obecne terapie skupiają się na leczeniu objawowym i podawaniu leków immunomodulujących, czyli modyfikujących przebieg zachorowania . Leczenie objawowe ma na celu zminimalizowanie niekomfortowych odczuć i bólu. Chorzy powinni pozostawać pod stałą opieką lekarza.

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: medicover.pl

Obserwuj nas w
autor
Irmina Jach

Head of News&Business. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport