Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nagranie z Morawieckim obiegło sieć. Jest oświadczenie Centrum Informacyjnego Rządu
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 12.08.2021 13:14

Nagranie z Morawieckim obiegło sieć. Jest oświadczenie Centrum Informacyjnego Rządu

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Jakub Kaminski/East News

Niepokojące nagranie z Sejmu wychwycili internauci, którzy zarzucają premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oszustwo w głosowaniu nad tzw. ustawą anty-TVN. Do sprawy odniosło się Centrum Informacyjne Rządu.

W środę 11 sierpnia w Sejmie ważyły się losy jednej z ważniejszych dla PiS ustaw - ustawy o radiofonii i telewizji. Ostatecznie, mimo zamieszania z głosowaniem, udało się przyjąć projekt. „Za” głosowało 228 posłów, „przeciw” było 216 parlamentarzystów, a 10 osób wstrzymało się od głosu.

Oświadczenie Centrum Informacyjnego Rządu

Na opublikowanym właśnie w mediach społecznościowych filmie ze środowych obrad internauci wychwycili dziwne zachowanie premiera Morawieckiego. Widać, jak spaceruje on po sali obrad w Sejmie.

Cała sytuacja sprawia wrażenie niezwykle dziwnej, niektórzy sugerują nawet, że Mateusz Morawiecki zagłosował dwa razy. Do całej sytuacji odniosło się Centrum Informacyjne Rządu

- Każdy poseł ma własną kartę do głosowania, która może być używana w każdym terminalu na sali. Na nagraniu widać, że premier Morawiecki używa swojej karty do głosowania, a po oddaniu głosu zmienia terminal, oraz że minister Dworczyk wraca do miejsca, w którym głosował swoją kartą - napisało w oświadczeniu CIR.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Zmiana zasad

Premier Mateusz Morawiecki zdążył już skomentować wczorajsze wydarzenia w Sejmie. Jak twierdzi, obóz rządzący nie ma żadnych zamiarów wobec konkretnej telewizji, a jedynym celem jest uszczelnienie przepisów. Jak przekonywał, w ferworze walki politycznej niektóre argumenty zostały przeinaczone i przedstawione w nieprawdziwym świetle i echa tego dochodzą aż za ocean.

Zgodnie z nowelą ustawy o radiofonii i telewizji, koncesja na nadawanie może zostać udzielona podmiotom zagranicznym, ale tylko pod warunkiem, że ich udział w spółce nie przekracza 49 procent lub których siedziba albo stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Stąd też oceny wielu specjalistów, którzy twierdzą, że projekt ma wprost uderzać w TVN.

TVP nie pokazało obrad

W trakcie przemówień na sali obrad Sejmu znajdowało się bardzo niewielu posłów PiS. Ławy opozycji były natomiast w całości zajęte. Tuż po wystąpieniu Marka Suskiego, gdy na mównicę wszedł Borys Budka, TVP Info przestało transmitować obrady i przełączyło się na nadawanie komentarzy publicystów wymierzonych w opozycję i TVN.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: o2.pl, wp.pl, twitter.com