Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Nad Bałtykiem zamknięto kolejne kąpieliska. Eksperci alarmują, urlopowicze mają duży problem
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 20.07.2022 12:24

Nad Bałtykiem zamknięto kolejne kąpieliska. Eksperci alarmują, urlopowicze mają duży problem

Nad Bałtykiem zamknięto kolejne kąpieliska. Urlopowicze mają duży problem
Photo by Ant Rozetsky on Unsplash

Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Goleniowie, z powodu zakwitu sinic w Bałtyku zamknięte zostało kąpielisko w Stepnicy (powiat goleniowski). Do odwołania obowiązuje zakaz kąpieli. Niedługo później zamknięto kolejne dwa kąpieliska.

Bałtyk. Z powodu zakwitu sinic zamknięto kąpieliska

Na ten moment z powodu sinic w Bałtyku sanepid wydał zakaz kąpieli w Kątach Rybackich i Sztutowie (Pomorskie). Inspektorzy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Dworze Gdańskim wskazali, że woda jest niezdatna do kąpieli. Podkreślono, że kolejne próbki wody z obu kąpielisk zostaną pobrane w środę, 20 lipca.

Sinice pojawiły się także w Stepnicy w woj. zachodniopomorskim. Do czasu ustąpienia, niestety, obowiązuje zakaz kąpieli. Zakwit ustąpi samoistnie z czasem, obecna sytuacja jest spowodowana podwyższonymi temperaturami. To dość powszechny problem, ponieważ sinice znajdują się we wszystkich zbiornikach wodnych. Stanowią problem dopiero wówczas, gdy wzrasta ich ilość.

Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.

Zamknięte kąpieliska to poważny problem dla wczasowiczów, którzy spędzają urlop w nadmorskich kurortach. Jak się okazuje, zamknięte do odwołania jest również kąpielisko w Pucku. Jest to spowodowane niedzielną awarią rurociągu i zrzutem ok. 200 m3 nieczystości z oczyszczalni "Swarzewo" do Zatoki Puckiej.

Inspektorzy Powiatowej Stacji Epidemiologicznej w poniedziałek pobrali próbki wody z Zatoki Puckiej. Ich wyniki mają być znane w środę.

Inspektorzy uspokajają, że na pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu - zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami - można się bezpiecznie kąpać.

Kontakt z sinicami jest bardzo niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia

Apele i ostrzeżenia na wybrzeżach należy traktować z powagą, gdyż procesowi zakwitu tych bakterii towarzyszy wydzielanie niebezpiecznych dla człowieka toksyn – dermatotoksyn, hepatotoksyn oraz neurotoksyn.

Do zatrucia może dojść się nie tylko podczas przebywania w skażonej wodzie, ale również na plaży – drogą wziewną. W razie zaobserwowania u siebie takich objawów jak nudności, wymioty, ból głowy, ból brzucha, bóle mięśni, duszności, gorączka, rumień skórny i dreszcze, należy skontaktować się z lekarzem.

Większość skutków zatrucia toksynami przechodzi z czasem, ale istnieje również ryzyko wystąpienia uszkodzenia wątroby oraz innych narządów wewnętrznych. Kontakt jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych, o obniżonej odporności.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi: Wiadomości