Na recepcie widnieje litera "S"? Lepiej tego dopilnować
Na recepcie wypisanej przez lekarza widnieje litera “S”? To kluczowa informacja, która pozwoli na ogromne oszczędności w aptece. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina zasady otrzymywania tańszych leków. Skróty “CN”, “ZK”, czy “BW” są kluczowe. Lepiej to wiedzieć przed wizytą w gabinecie lekarskim.
Wystarczy jedna litera na recepcie, aby zapłacić mniej za leki
Nie wszyscy muszą płacić za leki krocie. Pieniądze, jakie konieczne będzie zostawić w aptece, mogą być mniejsze . Część pacjentów ma specjalne prawa dotyczące leków refundowanych. Spora liczba Polaków może otrzymywać leki zupełnie za darmo.
Kluczowe jest to, co pojawi się na recepcie wypisanej przez lekarza. Musi on dodać specjalną literę, która jest szyfrem i wskazaniem dla aptekarza oraz NFZ podstawy do tego, by pacjent zapłacił mniej albo wcale. Trzeba jednak pamiętać, by samemu tego pilnować. Lekarz może wcale o tym nie wiedzieć.
Recepta: lekarz napisze symbol, NFZ przypomina
NFZ w specjalnej zakładce na swojej stronie internetowej wyjaśnia, że niektórzy pacjenci mają prawo do korzystania z leków refundowanych . Jest jednak kilka warunków i nie wystarczy jedynie przypisanie do dokumentu imienia i nazwiska oraz adresu czy numeru PESEL.
ZOBACZ : Czy niektórzy dostaną podwójną 13. emeryturę? Mowa aż o 3561 zł
- Aby zapisany na recepcie lek refundowany mógł być wydany z właściwą odpłatnością, recepta powinna być opatrzona unikalnym numerem nadanym przez NFZ i zawierać odpowiednie informacje dotyczące świadczeniodawcy, osoby przepisującej leki, dane pacjenta oraz niezbędne informacje dotyczące przepisywanych leków - informuje NFZ.
Pacjenci powinni wiedzieć, że mogą skorzystać z uprawnień dodatkowych . Na recepcie wypisanej przez lekarza powinien znaleźć się specjalny symbol. Osoby uprawnione do tego specjalne traktowania muszą okazać lekarzowi dokument potwierdzający faktyczne prawo do oznaczenia recepty. Wyjaśniamy szczegóły.
Co oznaczają litery na receptach, lista
Lekarz wypisał receptę i widzisz na niej literę? To symbol, który pozwoli ci zapłacić za leki mniej lub w ogóle . NFZ wyszczególnia 12 uprawnień dodatkowych. Oto najpopularniejsze z nich z wytłumaczeniem:
- S : osoby, które ukończyły 75. rok życia. Mają one prawo do bezpłatnych leków, wyrobów medycznych (w zakresie dostępności refundacyjnej) oraz środki spożywcze przeznaczenia żywieniowego;
- ZK : uprawnienie zapisywane na recepcie Honorowych Dawców Krwi lub Zasłużonych Dawców Przeszczepu. Otrzymują oni bezpłatnie, do wysokości limitu finansowania, leki objęte wykazem w zakresie kategorii dostępności refundacyjnej: dostępny w aptece na receptę w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń oraz leki zgodnie z osobnym wykazem Ministra Zdrowia dla tych pacjentów;
- CN : oznacza nieubezpieczoną kobietę w ciąży, lub w okresie porodu/połogu. Pacjentka otrzymuje wówczas leki i wyroby medyczne tak, jakby była ubezpieczona;
- BW : NFZ wyjaśnia, iż ten symbol oznacza „osoby posiadające prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie decyzji wójta (burmistrza, prezydenta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.”;
- IN : osoby nieubezpieczone, które mimo wszystko posiadają prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w oparciu o odrębne przepisy;
ZOBACZ : To nie prima aprilis. 1 kwietnia w sklepach w życie wejdą ogromne zmiany
NFZ w zbiorze informacji na temat specjalnego oznaczenia recept wyjaśnia, że symbol uprawniający do tego przywileju wypisać może nie tylko lekarz. W przypadku, gdy zapomnimy przedstawić właściwych dokumentów w czasie wizyty w przychodni, receptę zaszyfrować litera może również aptekarz .
Źródło: goniec.pl, NFZ