Na grzybobraniu koniecznie szukaj tego grzyba. Płacą za nie nawet po kilka tysięcy złotych
Miłośnicy grzybobrania w każdej wolnej chwili wybierają się do lasu w nadziei na znalezienie najlepszych okazów tych przysmaków. Niektórzy szukają grzybów na własny użytek, a inni w celu ich późniejszej sprzedaży. Każdy z nich liczy na znalezienie tzw. złota polskich lasów, które jest obecnie warte krocie.
Grzybobranie w 2024 roku. Jeden gatunek grzybów jest szczególnie cenny
W ostatnich tygodniach wśród fanów grzybobrania pojawiły się sensacyjne wieści. Wyjątkowy gatunek grzyba, zachwalanego niemalże tak samo jak biała trufla, po latach został dostrzeżony przez grzybiarzy w Polsce . Niektórzy mówią o nim wprost jako “złoto polskich lasów” . Chodzi o gąskę sosnową – gdzie można na nią natrafić?
ZOBACZ: Nawet 1200 złotych dodatku do emerytury dla setek tysięcy Polek i Polaków. Zapadła ważna decyzja
Grzybiarze poszukują "złota polskich lasów". Ten grzyb jest warty spore pieniądze
Gąska sosnowa , ze względu na swoje walory smakowe, jest niezwykle cenionym grzybem nie tylko w Polsce. Jak podaje zielony.onet.pl, gąska sosnowa ma "intensywny aromat cynamonu, który utrzymuje się nawet po długiej obróbce termicznej", a jej "słodkawo-mączysty smak jest ceniony przez koneserów na całym świecie". W skali globalnej uznaje się go za rarytas o korzyściach zdrowotnych, co również przekłada się na jego wysoką cenę. J ak podaje Fakt.pl, za kilogram gąski sosnowej możemy zapłacić nawet do 2 tys. euro, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad 8 tys. 500 zł.
ZOBACZ: Tyle kosztują studia na uczelni Tadeusza Rydzyka. Ceny są astronomiczne
Gąska sosnowa. Gdzie można ją znaleźć?
Gdzie można znaleźć gąskę sosnową? Grzybiarze donoszą, że ten gatunek grzyba ponownie pojawił się w Polsce, jednak warto pamiętać, że nie jest on przedmiotem handlu. Możliwy jest do znalezienia w lasach iglastych i mieszanych, jego pojawienie się odnotowano między innymi w okolicach Gdańska oraz w Beskidzie Żywieckim. Mimo, że gąska sosnowa nie podlega ochronie , i można ją swobodnie zbierać, nie da się na niej legalnie zarobić, ponieważ nie znajduje się ona na liście grzybów dopuszczonych do obrotu handlowego .
Konieczne jest, żeby pamiętać, że gąska sosnowa może być mylona z gąską ognistą, która jest trująca, lub z niejadalną włośnianką korzeniastą.