Goniec.pl Wiadomości Na granicy z Białorusią pojawi się stu kontrterrorystów
Twitter/podlaska Policja

Na granicy z Białorusią pojawi się stu kontrterrorystów

13 listopada 2021
Autor tekstu: Maria Glinka

Kryzys na granicy z Białorusią zaostrza się. W związku z tym do żołnierzy pełniących służbę przy zaporze zostanie wysłanych stu policyjnych kontrterrorystów. Mają ich wspierać w sytuacjach kryzysowych.

Najnowsze decyzje w zakresie wzmocnienia polskiej granicy wschodniej przekazał insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji. Kontrterorryści, którzy pojawią się przy zaporze, przeszli specjalistyczne szkolenia. O tym, co obecnie dzieje się przy granicy z Białorusią, pisaliśmy tutaj .

Kontrterrorysci na granicy z Białorusią

Polskie służby zostały postawione w stan najwyższej gotowości. Przy granicy z Białorusią stacjonuje ok. 15 tys. funkcjonariuszy. Wśród nich są głównie żołnierze z 16. dywizji zmechanizowanej i 18. "Żelaznej Dywizji". Na miejscu działają także Wojska Obrony Terytorialnej w ramach operacji "Silne Wsparcie".

Już niebawem dołączą do nich kolejni funkcjonariusze. Insp. Ciarka poinformował, że na granicy pojawi się stu kontrterrorystów. To wykwalifikowani policjanci, którzy mają wspierać stacjonujące służby w sytuacjach kryzysowych . Rzecznik KGP oznajmił, że ich celem jest "wzmocnienie ochrony granicy Polski i zewnętrznej UE przed prowokacjami reżimu białoruskiego".

Wspieranie funkcjonariuszy bezpośrednio na granicy to nie jedyne aktywności podejmowane przez policję . O tym, co robią na trasie S8, można przeczytać w tym artykule.

Kontrterroryści z pogłębioną wiedzą medyczną

Insp. Ciarka zdradził w rozmowie z PAP, że wśród stu kontrterrorystów są osoby, które przeszły szkolenie z zakresu medycyny pola walki. W trakcie ćwiczeń funkcjonariusze podnosili umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w warunkach bojowych.

- Kontrterroryści doskonalili techniki i kolejność wykonywania poszczególnych zabiegów przedszpitalnych ratujących życie, w tym m.in. opatrywanie ran powstałych w wyniku postrzałów, wybuchów czy oparzeń - wskazał rzecznik KGP.

Funkcjonariusze uczestniczyli także w ponad tygodniowym szkoleniu z zakresu negocjacji kontrterrorystycznych. Ćwiczenia zorganizowano w Wieliczce i Krakowie. - Tym razem do stolicy Małopolski przyjechali instruktorzy z Francji oraz USA, którzy szkolili funkcjonariuszy z sekcji negocjacji Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA" - tłumaczył rzecznik KGP. Były to pierwsze tego typu szkolenia zorganizowane przez polską policję.

Zaawansowane szkolenia. Policja stawia na praktykę

Ćwiczenia składały się z dwóch bloków tematycznych. Pierwszych kilka dni poświęcono na omówienie konkretnych przypadków z innych państw i sytuacji zakładniczych.

Przez kolejne trzy dni funkcjonariusze brali udział w zajęciach praktycznych, m.in. na terenie hotelu i galerii w Krakowie. - Scenariusze do wszystkich przeprowadzonych symulacji oparte w dużej mierze były na doświadczeniach francuskich i nowojorskich. Przy ich tworzeniu pomagali funkcjonariusze z SPKP KWP w Krakowie - oznajmił insp. Ciarka. W szkoleniu brało udział 20 policyjnych kontrterrorystów z CPKP "BOA" i SPKP z Warszawy, Wrocławia i Łodzi.

Każdy element ćwiczeń miał być dla uczestników zaskoczeniem, aby mogli sprawdzić swoje zdolności w sytuacjach zbliżonych do rzeczywistości. Insp. Ciarka zdradził, że w trakcie szkoleń wykorzystywano specjalistyczny sprzęt, m.in. roboty pirotechniczne.

Ćwiczenia zostały zorganizowane w ramach projektu "Wypracowanie mechanizmów reagowania na zdarzenia o charakterze terrorystycznym przez BOA KGP" . To inicjatywa współfinansowana przez Unię Europejską z funduszy Programu Krajowego Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec .pl

źródło: Fakt, Radio Zet

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport