Goniec.pl Technologia Możesz mieć więcej darmowych kanałów w TV. Wystarczy zastosować ten prosty patent
Fot. pixabay.com

Możesz mieć więcej darmowych kanałów w TV. Wystarczy zastosować ten prosty patent

30 listopada 2024
Autor tekstu: Krzysztof Górski

Choć kablówka czy serwisy streamingowe oferują wiele filmów i seriali, to tradycyjna telewizja wciąż cieszy się sporą popularnością. Do odbierania ogólnodostępnych stacji wystarczy nam bowiem tylko odpowiednia antena. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jeden prosty trik potrafi sprawić, że będziemy cieszyć się większą liczbą kanałów.

Telewizja naziemna wciąż jest popularna

Najpopularniejszym sposobem na korzystanie z ogólnodostępnych kanałów telewizyjnych jest wybór naziemnej telewizji cyfrowej. Jest on także… najtańszy. Co prawda można skorzystać chociażby z oferty telewizji satelitarnej, jednak w tym wypadku musimy liczyć się z comiesięcznym wydatkiem rzędu kilkudziesięciu złotych.

Do odbioru telewizji naziemnej wystarczy niewiele - telewizor, antena odbierająca sygnał z najbliższego nadajnika i odpowiedni dekoder. Dobry sprzęt powinien obsługiwać możliwie jak najwięcej rodzajów sygnałów z obecnym standardem jest DVB-T2. W przypadku anteny są dwie opcje. Można zamontować urządzenie zewnętrzne, jednak wymaga to sporego nakładu pracy. Drugą opcją jest z kolei antena pokojowa - zdecydowanie łatwiejsza do zainstalowania.

ZOBACZ: Jak zaoszczędzić na domowym ogrzewaniu? Te proste patenty sprawią, że zyskasz naprawdę sporo

Legendarny Fiat 126p wróci na polskie drogi? Trudno uwierzyć, jak może wyglądać
Oszuści podszywają się pod aplikację mObywatel. Trzeba o tym wiedzieć

Wybierz odpowiednią antenę

Antena pokojowa ma wiele plusów. Nowoczesne wersje takiego urządzenia są bardzo małe - ich rozmiar można porównać do routera. W przeciwieństwie do sprzętu zewnętrznego, nie musimy się też martwić, że zostanie uszkodzony przez najróżniejsze zjawiska atmosferyczne.

Przy doborze anteny pokojowej należy pamiętać, aby zwrócić uwagę na liczbę obsługiwanych przez nią rodzajów sygnałów. Warto wybrać także urządzenie wielokierunkowe z filtrem LTE oraz wbudowanym wzmacniaczem, żeby nie trzeba go było dokupywać oddzielnie. Pamiętajmy jednak, że droga, jaką musi pokonać sygnał, aby dotrzeć do naszego telewizora, jest dłuższa niż w przypadku anteny zewnętrznej - to może odbić się na jakości obrazu, a w konsekwencji na ilości odbieranych kanałów. W związku z tym bardzo istotne jest właściwe ustawienie anteny. Jak się za to zabrać?

Tak sprawisz, że wszystkie kanały będą dostępne

Najważniejsze jest miejsce, w którym będzie stała nasza antena - w miarę możliwości wybierzmy jak najwyższe. Sprzęt powinien być stabilny i ustawiony z dala od wilgotnych obszarów. Jeśli istnieje taka możliwość, antena powinna wisieć i być umieszczona jak najbliżej okna, a także zostać ustawiona w kierunku najbliższego nadajnika. Zdaniem ekspertów dobrą jakość sygnału zapewni nam antena ustawiona maksymalnie 10 km od nadajnika.

ZOBACZ: Niezawodny sposób na telemarketerów. Po tych słowach szybko się rozłączą i już nie zadzwonią

O tym, gdzie znajduje się najbliższy nadajnik, dowiemy się ze strony sat-charts.eu. Witryna poinformuje nas o jego lokalizacji i parametrach. Podczas ustawiania anteny przyda nam się również druga para oczu, aby na bieżąco sprawdzać, czy jakość obrazu jest satysfakcjonująca. Jeżeli antena będzie idealnie ustawiona, czyli stabilna i skierowana w stronę odbiornika, to będziemy mogli cieszyć się wszystkimi kanałami telewizyjnymi dostępnymi dla naszego regionu.

Przenigdy nie wpisuj tego w tytule przelewu. Konsekwencje mogą być bardzo poważne
Nigdy nie ładuj telefonu w ten sposób. Ostrzegają nawet strażacy
Obserwuj nas w
autor
Krzysztof Górski

Redaktor portalu Goniec.pl. Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem od klasycznej gazety papierowej. Obecnie natomiast jestem całkowicie pochłonięty internetem i tym co interesuje Polaków. Prywatnie pasjonat sportu, psychologii i komiksów.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport