MON: przy granicy pojawią się dodatkowe kontenery mieszkalne dla żołnierzy
Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zdradziło na Twitterze szczegóły nowej inicjatywy. Jeszcze dziś na granicy z Białorusią pojawią się 73 kontenery mieszkalne dla żołnierzy. Zostaną rozlokowane w rejonie Michałowa (woj. podlaskie).
Kontenery zostały przekazane przez Agencję Rezerw Materiałowych (ARM). Za transport odpowiadają dwie jednostki.
Dodatkowe zaplecze mieszkalne dla żołnierzy
Żołnierze pełniący służbę w rejonie Michałowa otrzymają dodatkowe wsparcie. Agencja Rezerw Materiałowych postanowiła bowiem przekazać 73 kontenery mieszkalne.
Za transport odpowiadają 1 Pomorska Brygada Logistyczna i Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. MON zapewnia na Twitterze, że kontenery dotrą na granicę w sobotę, 13 listopada.
73 kontenery mieszkalne dla żołnierzy pełniacych służbę na granicy polsko - białoruskiej zostaną dziś dostarczone w rejon Michałowa. Transport kontenerów przekazanych przez Agencję Rezerw Strategicznych realizują żołnierze @1BLogBydgoszcz @IwspSz pic.twitter.com/WneMo3Gl5T
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) November 13, 2021
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
15 tys. żołnierzy gotowych do odparcia ataku
Rozszerzenie bazy mieszkalnej ma związek ze zwiększeniem liczby funkcjonariuszy, którzy stacjonują na terenie przygranicznym. W środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że liczba żołnierzy na granicy została zwiększona do 15 tys.
- Oczywiście, wedle potrzeb, może być jeszcze bardziej zwiększona. Jest Straż Graniczna, jest Polska Policja. Służby są przygotowane do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie - przekonywał szef MON.
Błaszczak zaznaczył, że mundurowi będą reagowali na kolejne próby sforsowania polskiej granicy w trybie natychmiastowym. - Służby są gotowe, aby odeprzeć taki atak - zapewnił.
Po polskiej stronie nowe kontenery, po białoruskiej - rozbudowa obozu
Nie tylko polskie wojsko wzbogaca zaplecze techniczne. Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, przekazał na Twitterze, że po stronie białoruskiej trwa rozbudowa obozu w rejonie Kuźnicy.
Migranci są w tym zakresie wspierani przez funkcjonariuszy białoruskich. Sprzęty, które są ustawiane w okolicach polskiej zapory świadczą, że migranci mogą pozostać tam dłużej. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.
Od początku roku Straż Graniczna zarejestrowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy. Największa próba szturmu miała miejsce w poniedziałek 8 listopada. Wówczas po stronie białoruskiej zgromadziły się tysiące migrantów.
Polskie służby regularnie rejestrują prowokacyjne działania zarówno ze strony cudzoziemców koczujących przy granicy, jak i białoruskich służb. Insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji, wyjawił, że migranci dostają od funkcjonariuszy wódkę, dzięki czemu są bardziej agresywni.
Z obserwacji mundurowych wynika także, że migranci są celowo rozmieszczani przy zaporze. O tym, jaką strategię prowadzą białoruskie służby, można przeczytać tutaj.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl