Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Minister zdrowia zapowiedział wielkie zmiany w psychiatrii dziecięcej
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 04.06.2021 04:22

Minister zdrowia zapowiedział wielkie zmiany w psychiatrii dziecięcej

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
East News ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Podczas rozmowy z mediami minister zdrowia przyznał, że psychiatria dziecięca to obszar systemu ochrony zdrowia, który pilnie potrzebuje wsparcia. Adam Niedzielski zaznaczył, że rozpoczęła się już reforma, dzięki której dzieci i młodzież będą mogły liczyć na lepszą opiekę specjalistyczną.

Z relacji ministra zdrowia wynika, że prace nad reformą psychiatrii dziecięcej już się rozpoczęły. Jak przekazał Adam Niedzielski, obecnie „w kraju jest 260 zespołów środowiskowej opieki dla dzieci i młodzieży”. Celem jest utworzenie blisko kolejnych 120 kolejnych.

Minister zdrowia obiecuje reformę psychiatrii dziecięcej

W trakcie wystąpienia minister zdrowia podkreślił, że rząd pracuje nad przywracaniem dostępności we wszystkich zakresach leczniczych, jednak ze względu na to, że konferencja w Bydgoszczy skoncentrowana była na psychiatrii i psychologii dziecięcej, to właśnie temu obszarowi Adam Niedzielski poświęcił największą uwagę.

Rozmawiając z dziennikarzami w czwartek 6 maja, szef resortu przyznał, że „psychiatria dziecięca niestety jest też bardzo dotknięta covidem”. Zdaniem ministra reforma tego obszaru rozpoczęła się jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa, jednak później została przez nią drastycznie spowolniona.

[EMBED-243]

Adam Niedzielski zaraz dodał jednak, że rząd z pełną dynamiką wraca do wspierania systemu ochrony zdrowia – w tym także psychiatrii dziecięcej. Zapowiedział zwiększanie liczby zespołów opieki środowiskowej i przypomniał, że spis wszystkich dziecięcych poradni można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Opowiadając o reformie, szef resortu oświadczył też, że zespoły opieki środowiskowej powinny być powiązane ze szpitalami psychiatrycznymi. Przypomniał również, że na pomoc mogą liczyć nie tylko dzieci i młodzież, które znajdują się w kryzysie, ale także ich rodziny.

Podczas wystąpienia Adam Niedzielski zgodził się ze stwierdzeniem, że w dobie pandemii powstało mnóstwo zaległości i problemów systemu ochrony zdrowia, które rząd chce jak najszybciej rozwiązać. Szef resortu odniósł się też do stygmatyzacji osób cierpiących na choroby i zaburzenia psychiczne. Oświadczył, że w plan rządu obejmuje też wprowadzenie modelu, dzięki któremu pacjenci szpitali będą mogli tego uniknąć.

Minister zdrowia o planie wsparcia psychiatrii dziecięcej

Jak oświadczył minister zdrowia, dzięki reformie psychiatrii dziecięcej docelowo ma być około 380 ośrodków środowiskowej opieki psychologiczno-psychoterapeutycznej. Jak dotąd powstało ich blisko 260, a opóźnienia w kontraktowaniu placówek wynikają z pandemii koronawirusa.

Na mapie Polski nadal jest wiele regionów, w których ośrodków pomocy jest za mało. Przez ograniczony dostęp wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego cierpi mnóstwo dzieci. Między innymi ten problem poruszyli w reportażu „Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci” Witold Bereś oraz Janusz Schwernter.

Autorzy opisali mnóstwo szokujących sytuacji, wśród których brak miejsc w ośrodkach psychiatrycznych czy za małe kadry to tylko wierzchołek góry lodowej. Dziennikarze opisali między innymi sytuację 15-letniej Marysi, która trafiła na oddział dla dorosłych, ponieważ w tych przeznaczonych dla młodzieży nie było już miejsca.

Nocą jeden z pacjentów zgwałcił nastolatkę. Dwie pielęgniarki, które musiały pilnować około 40 pacjentów, miały w tym czasie przebywać zamknięte w dyżurze, ponieważ bały się o swoje bezpieczeństwo. Niestety w reportażu znajdziemy wiele takich historii. Część z nich kończy się także śmiercią młodych osób, które nie otrzymały odpowiedniej opieki.

Jak donosi redakcja portalu OKO.press, aż w 5 województwach nie ma żadnego funkcjonującego oddziału psychiatrycznego przeznaczonego dla dzieci w kryzysie. Zgodnie ze statystykami policyjnymi tylko w latach 2017-2019 osoby nieletnie podjęły 1 987 samobójczych. Śmiercią zakończyło się 250 z nich.