Goniec.pl
Jubileusz szkoły minister Czarnek

Piotr Molecki/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Minister Czarnek przyjechał na jubileusz szkoły. Dzieci z niepełnosprawnością odesłano do domu

2 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Klaudia Bochenek

Udostępnij:

Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, został zaproszony na oficjalną galę z okazji 60-lecia kształcenia specjalistycznego szkół specjalnych w Łukowie na Lubelszczyźnie. Nie byłoby w nim złego, gdyby nie to, że tylko część dzieci weźmie udział w obchodach. M.in. te z niepełnosprawnością mają zostać zabrane wcześniej do domów przez swoich opiekunów. Dyrektorka się tłumaczy.

Sprawa jest na tyle oburzająca, że jej opis trafił już do kuratorium na wniosek jednego z senatorów. Nie mieści się w głowie, żeby w taki sposób wykluczano dzieci ze szkolnych uroczystości.

Nauczyciele i rodzice usłyszeli, że muszą zabrać dzieci ze szkoły

Na gali ma pojawić się minister Czarnek oraz inni zaproszeni goście, którzy wygłoszą swoje mowy. Ma też odbyć się wręczenie tytułów „Przyjaciół szkoły”. Wcześniej nauczyciele dostali specjalne instrukcje, którymi z kolei oburzeni są rodzice.

Zadecydowano, że na uroczystości zabraknie uczniów klas I-III oraz tych z Ośrodka Rewalidacyjnego. Nauczycielom również nie mieści się to w głowie. W rozmowie z TOK FM pytają, czy jeśli swoim rozwojem nieco odstają od reszty, to muszą zostać wykluczone z powodu przyjazdu ważnego polityka?

Dzieci z niepełnosprawnościami czasami bywają nieprzewidywalne, agresywne, ale nie powinno się ich odsyłać do domów. Nawet te z porażeniem mózgowym mogłyby wziąć udział w gali. Jedna z matek również nie może zrozumieć, dlaczego szkoła dzieli dzieci na lepsze i gorsze. Tak nie powinno być.

[EMBED-243]

Kobieta mówi, że mimo że jej dziecko nie mówi ani nie chodzi, to szkoła jest dla niego bardzo ważna. Ma dobrych opiekunów, a kontakt z innymi wpływa na nie pozytywnie. Poza tym rodzice wskazują też na inny problem.

Podczas uroczystości parking ma być dostępny jedynie dla gości. Aby odebrać swoje dzieci, które m.in. poruszają się na wózkach, muszą podjechać blisko wejścia do budynku. Nagle stają się ograniczeni przez zaproszone osoby. Rodzice są zbulwersowani, że szkoła, zamiast uczyć tolerancji, akceptacji i równości, zdecydowała się na takie, a nie inne rozwiązanie.

- Ze względów pandemicznych musimy dokonać pewnej klasyfikacji - rodzic z dzieckiem ma prawo być na korytarzu. Tylko jak dziecko jest leżące, z porażeniem czterokończynowym, które nic nie rozumie, nie słyszy, to wiadomo, że nie ma sensu, żeby takie dzieciątko było - tłumaczyła dyrektorka Danuta Kowal.

Tłumaczenie dyrekcji nie za bardzo podoba się rodzicom, ponieważ uważają, że dzieci powinny uczestniczyć we wszelkich uroczystościach szkolnych, nawet tych ważniejszych, niniejszym opisywanych. Kiedy TOK FM nagłośnił aferę, która zaszła w zespole szkół, pojawiły się zdecydowane reakcje.

Senator Krzysztof Brejza postanowił zainterweniować w kuratorium. Z informacji, jakie opublikował na Twitterze, wynika, że chce, aby skontrolowano praktyki dotyczące dyskryminacji uczniów oraz żeby szkoła przeprosiła dzieci i rodziców.

[EMBED-949]

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: TOK FM

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >