Goniec.pl
matura: próbna

unsplash_MChe_Lee

Dziś ruszają próbne matury. Jak wyglądają egzaminy w cieniu obostrzeń?

3 Marca 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Matura zbliża się wielkimi krokami. Zanim jednak odbędą się właściwe egzaminy, uczniowie zmierzą się z testami próbnymi. Pierwszy z nich czeka na nich już dziś. Wiele osób zastanawia się, czy epidemia nie wpłynie negatywnie na poziom kształc

Już dziś uczniowie zmierzą się z wielkim wyzwaniem, które sprawdzi, jak idą ich przygotowania się do egzaminu dojrzałości. Matura w czasach epidemii budzi jednak dużo wątpliwości i wywołuje niepokój wśród młodzieży oraz ich rodziców. Egzaminy próbne, które wkrótce się rozpoczną, sprawdzą, czy takie obawy są uzasadnione.

Matura próbna już dziś. Czy epidemia stanie na drodze do sukcesów uczniów?

Próbne egzaminy maturalne potrwają od 3 do 16 marca. Centralna Komisja Edukacyjna, która jest ich organizatorem, zaleciła, aby odbyły się w trybie stacjonarnym przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego. Warunki mają być jak najdokładniejszym odzwierciedleniem tych, które czekają uczniów podczas właściwej matury.

Jednego dnia uczniowie będą mogli zmierzyć się z maksymalnie dwoma testami. Pierwszy rozpoczyna się o godzinie 9, natomiast drugi o 14. Dziś rano na młodych ludzi czeka język polski na poziomie podstawowym. Popołudnie chętni spędzą z językiem łacińskim i kultury antycznej oraz językami mniejszości narodowych. 

Jutro o 9 młodzież sprawdzi swoje umiejętności matematyczne, zmagając się z egzaminem na poziomie podstawowym. O 14 będzie mogła zweryfikować wiedzę z zakresu historii muzyki i filozofii. 

5 marca odbędzie się egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym oraz test z zakresu historii sztuki i języka kaszubskiego. 8 marca to język angielski na poziomie rozszerzonym oraz testy z innych języków, takich jak francuski, niemiecki, rosyjski i włoski. Dzień później na uczniów czekał będzie język polski na poziomie rozszerzonym oraz rozszerzone egzaminy dwujęzyczne. 10 marca odbędzie się rozszerzony test z matematyki oraz kolejne sprawdziany dwujęzyczne. 

W kolejnym dniu młodzi ludzie zmierzą się z biologią oraz informatyką. 12 marca zweryfikują swój poziom przygotowania w kontekście wiedzy z chemii i wiedzy o społeczeństwie. 15 marca czeka ich próbny egzamin z historii, a także z fizyki. Ostatni dzień próbnych matur upłynie pod znakiem geografii oraz języków mniejszości narodowych na poziomie rozszerzonym. 

Wszystkie egzaminy mają odbyć się w ścisłym reżimie sanitarnym. Jego zasady zostały ustalone wspólnie przez Centralną Komisję Edukacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Główny Inspektorat Sanitarny. Zalecenia obejmują możliwość zdawania testów wyłącznie przez osoby zdrowe w myśl definicji braku objawów, które mogą wskazywać na COVID-19, wymóg zakrywania ust i nosów aż do momentu zajęcia miejsca egzaminacyjnego oraz wymóg zachowania dystansu społecznego.

Udział w próbnych egzaminach jest dobrowolny. Uczniowie, którzy nie będą mieli możliwości stawienia się na nie w szkole, mogą ubiegać się o przesłanie testów w formie elektronicznej i wypełnienie ich w domu. Dyrektor Centralnej Komisji Edukacyjnej jasno zaznaczył, że celem próbnych matur jest czysto informacyjny, to znaczy, ma służyć uczniom do weryfikacji swojej wiedzy i ewentualnych braków w jej zakresie, co pozwoli lepiej przygotować się testów właściwych. 

Wielu rodziców obawia się, że nauczanie zdalne negatywnie odbija się na poziomie kształcenia ich dzieci. Egzaminy próbne pozwolą zweryfikować te obawy.

Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:

  • Rząd rozważa wprowadzenie uciążliwych obostrzeń. "To jeden z wariantów"

  • Dziecko szło samotnie wzdłuż ruchliwej drogi. Rodzice ukarali je za nieporządek?

  • 15-latka z Warszawy zaatakowała matkę nożem kuchennym. Krzyczała, że ją zabije

Podobne artykuły

Wiadomości

Wszedł do kościoła w czapce. Teraz ścigają go za obrazę uczuć religijnych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wrocław: kierowca wjechał w ekipę sprzątającą po poprzednim wypadku

Czytaj więcej >

Wiadomości

Anna Kornecka zdymisjonowana. Krytykowała Polski Ład

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rodzina Basi zdradziła jej ostatnie słowa przed tragiczną śmiercią

Czytaj więcej >

Wiadomości

Leżał pod szpitalem i krzyczał z bólu. Wcześniej nie chciano go przyjąć

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jest reakcja resortu Zbigniewa Ziobry ws. decyzji NIK

Czytaj więcej >