Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Mateusz Morawiecki zabrał głos ws. rocznicy zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej
Patryk Przybyłowski
Patryk Przybyłowski 15.08.2021 11:40

Mateusz Morawiecki zabrał głos ws. rocznicy zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Piotr Molecki/East News

Premier Mateusz Morawiecki zabrał dzisiaj głos w związku ze 101. rocznicą triumfu polskich wojsk w Bitwie Warszawskiej. Szef rządu stwierdził, że kraje Europy zachodniej nigdy nie będą w stanie zrozumieć wagi wydarzeń, które rozegrały się w 1920 roku tuż pod naszą stolicą.

Mateusz Morawiecki podkreślił przede wszystkim, że "Cud na Wisłą" zadecydował nie tylko o losie narodu polskiego, ale również kilku innych państw. W przypadku potencjalnej przegranej naszego wojska skutki mogły być opłakane.

Premier w rocznicę "Cudu nad Wisłą"

- Zwycięstwo pod Warszawą w sierpniu 1920 roku dało Polsce i państwom bałtyckim 20-letnią niepodległość. Europa zaś zawdzięcza polskiemu żołnierzowi obronę cywilizacji łacińskiej. Gdyby wojna zakończyła się przegraną, Polaków czekał los, jaki doświadczyli ci wszyscy rodacy, którzy pozostali w Związku Sowieckim - czytamy we wpisie szefa rządu na Facebooku.

Premier przypomniał, że w kolejnych latach po Bitwie Warszawskiej, na ziemiach okupowanych przez komunistów wydarzyło się wiele tragedii. Jedną z największych był tzw. Hołodomor, czyli wielki głód na Ukrainie.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W latach 1932-1933 na rozkaz Stalina ZSRR sztucznie wywołał problem głodu na ziemiach ukraińskich. Szacuje się, że na skutek zagłodzenia śmierć mogło ponieść nawet osiem milionów osób.

Morawiecki o Bitwie Warszawskiej: "głęboki wymiar cywilizacyjny"

Mateusz Morawiecki w swojej wiadomości do Polaków podkreślił, że jego zdaniem kraje Europy zachodniej nigdy nie będą w stanie pojąć, dlaczego zatrzymanie bolszewików było tak ważne z perspektywy całego kontynentu. W innym przypadku wszyscy mogliby się przekonać o tym, jakie było prawdziwe oblicze komunizmu.

- Narody Europy Zachodniej, które nie doświadczyły życia w systemie komunistycznym, nie mogą zrozumieć, dlaczego powstrzymanie nawały bolszewickiej pod Warszawą w sierpniu 1920 roku miało tak głęboki wymiar cywilizacyjny - dodał premier w swoim poście.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Facebook