Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Rozrywka > Masz w domu takie banknoty z PRL? Mogą być warte fortunę, koniecznie przeszukaj szafy
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 11.02.2023 15:23

Masz w domu takie banknoty z PRL? Mogą być warte fortunę, koniecznie przeszukaj szafy

stara polska waluta banknoty
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Ile kosztują banknoty z PRL-u, jak można je sprzedać i ile rzeczywiście są warte? Te pytania i różne (nie zawsze słuszne) odpowiedzi obiegają internet, a my postanowiliśmy uściślić je w jednym miejscu w pigułce. Co zatem należy wiedzieć?

Jak sprzedać banknoty z PRL-u?

Chociaż nie można wyciągnąć ich z bankomatu ani zapłacić nimi w Biedronce, niektóre z nich wciąż zyskują na wartości. Mowa o banknotach, które trzymali w portfelu Ci, dla których rzeczywistość PRL-u była codziennością.

Okazuje się, że niektóre z tych pieniędzy mają swoje unikalne cechy, na które czyhają zwinne ręce kolekcjonerów. Jak nie dać się oszukać, świadomie przeszukać swoje domowe zasoby, a jak zwiększyć wartość tych banknotów? Wyjaśniamy.

Aby początkowo rozeznać się w tej dziedzinie, można zgłębić internetowe aukcje i sklepy numizmatyczne. Wówczas stanie się jasne, jakie są średnie wartości poszukiwanych banknotów. Jako przykład może posłużyć nominał 10 złotych z 1872 roku z wizerunkiem generała Józefa Bema. Sklep z numizmatami jego wartość określa na 79 złotych, jednak np. w serwisie Allegro można kupić go w niższych kwotach.

Jest wiele czynników, jakie wpływają na wartość starej gotówki. Warto wiedzieć, że jednym z nich jest wydruk pieniędzy - im starszy, tym wyższa cena. Banknot o nominale tysiąca złotych z 1975 na aukcji wyceniono na około 350 złotych. To samo, tylko z 1982 roku, jest wyceniane przez specjalistów na nieco mniej - od 15 do 90 złotych.

Banknoty z PRL-u. Numer seryjny i stan zużycia

Wydruk to nie tylko data wypuszczenia banknoty z mennicy, ale także jego numer seryjny. Kolekcjonerzy skupiają się na tych najniższych, a w tym przypadku również ważna jest zasada - im niższy numer seryjny, tym wyższa wartość przedmiotu. Kupujący z chęcią "przytulą" także te banknoty, które mają dużo identycznych cyfr lub coś innego, co wyróżnia je spośród innych, np. 12345678 lub 12344321.

Nawet najlepszy ciąg cyfr nie pomoże, jeśli banknot będzie dostatecznie zniszczony lub np. całkowicie niewidoczny. Najcenniejsze są bowiem te, które nigdy nie były w obiegu i mają ostre rogi i oryginalny blask. Używane jednak też są "w cenie". Ważne, by rogi były tylko trochę zaokrąglone i brakowało wszelkich innych dolegliwości. Każda z nich sprawia, że sprzedawany nominał traci na wartości.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: numizmaty.pl, Allegro, Allegan

Tagi: PRL pieniądze
Powiązane
Reksio
QUIZ. Kultowe bajki z czasów PRL. Tylko najlepsi zdobędą chociaż osiem punktów