Ma 23 lata i pod koniec roku lekarze mają odebrać jej życie. "Doszłam do granicy"
23-letnia youtuberka z Francji, Olympe, poinformowała obserwujące ją osoby, że chce się poddać eutanazji. Podała nawet termin. Cierpi na poważne zaburzenia psychiczne, z którymi - jak mówi - nie może już żyć. Zab iegowi chce poddać się w Belgii, gdzie procedura jest legalna.
Młoda Francuzka podda się zabiegowi eutanazji
23-letnia Francuzka cierpi na poważne zaburzenie psychiczne. Kobieta zmaga się z dysocjacją osobowości, która w zaawansowanej formie charakteryzuje się m.in. występowaniem wielu osobowości u jednej osoby. Jak tłumaczyła obserwującym ją osobom, jej zaburzenie to wynik straszliwych przeżyć, jakich doznała w dzieciństwie - gwałtów, wykorzystania seksualnego i przenoszenia jej z jednego domu zastępczego do drugiego.
- To moje życie i trudna decyzja, którą muszę podjąć. Mimo że jestem bardzo odporną osobą, to mam swój próg wytrzymałości. Doszłam do granicy. Jestem bardzo zmęczona - napisała Olympe, podkreślając, że eutanazja "nie jest receptą na problemy" i nie życzy "nikomu na Ziemi", by choć przez chwilę rozważał wspomagane samobójstwo. Choć zaplanowała swoją śmierć na koniec 2023 roku, nie wyklucza, że mogą zajść zmiany w jej życiu, które sprawią, że jeszcze rozważy swoją decyzję. Przekazała jednak, że dała sobie rok na załatwienie wszystkich swoich spraw.
Belgia - "automat do eutanazji"?
Olympe skontaktowała się w tej sprawie z lekarzami z Belgii, gdzie eutanazja jest legalna. Yves de Locht, lekarz z Brukseli w rozmowie z "Le Parisien" tłumaczył, że proces kwalifikacji do eutanazji z powodów psychiatrycznych jest "długi i skomplikowany". - Nie widziałem jej dokumentacji medycznej, ale czytałem jej maile. Nie odmawiamy spotkania, ale w podobnych przypadkach wyjaśniamy, że proces może trwać miesiące, jeśli nie lata - powiedział. Podkreślił, że każdy przypadek jest indywidualnie badany przez komisję lekarską. Wyraził też irytację faktem, że Belgia traktowana jest na całym świecie jak "automat do eutanazji".
W maju 2022 roku eutanazji poddała się w tym kraju równolatka Olympe, Shanti De Corte. Belgijka nie mogła znieść traumy, którą przeżyła w związku z atakiem terrorystycznym na lotnisku w Brukseli. Shanti zgłosiła się do organizacji, która broni prawa do "godnej śmierci" z prośbą, o dokonanie eutanazji z powodu "nieznośnego cierpienia psychicznego". Wniosek został zbadany i zatwierdzony przez dwóch psychiatrów. 23-latka odeszła w otoczeniu rodziny.
Eutanazja i samobójstwo wspomagane medycznie
Dobrowolna eutanazja została zalegalizowana m.in. w Belgii, Niderlandach i Luksemburgu. Należy ją odróżnić od samobójstwa wspomaganego medycznie dozwolonego w Niemczech i w Szwajcarii, gdzie eutanazja jest nielegalna. Eutanazji czynnej nie należy ponadto mylić z eutanazją pasywną, czyli przyspieszeniem śmierci osoby cierpiącej poprzez zaprzestanie stosowania środków, podtrzymujących ją przy życiu. Rozwiązanie to jest legalne w większości państw Europy Zachodniej, w państwach nordyckich czy w Grecji.
Jeśli szukasz pomocy, dzwoń pod te numery
W sytuacjach wymagających pomocy, w celu kontaktu ze specjalistami, należy zadzwonić pod następujące bezpłatne numery.
-
116 111 - całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę,
-
800 70 22 22 - całodobowy telefon dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym,
-
116 123 - całodobowy telefon zaufania dla osób dorosłych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego,
-
22 484 88 04 - telefon zaufania młodych Fundacji ITAKA,
-
22 484 88 01 - antydepresyjny telefon zaufania Fundacji ITAKA,
-
800 12 12 12 - dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
-
Papież Franciszek o swoim zdrowiu i możliwości abdykacji: "Jutro mogę umrzeć"
-
Morderstwo w Inowrocławiu: Sąsiedzi słyszeli krzyki. "On się załamał po tym programie"
-
Mazowieckie: Zderzenie taksówki z pociągiem. Nie żyje 65-latek
Źródło: Le Parisien
Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!