Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Lubuscy Łowcy Burz opublikowali na Facebooku zdjęcie przedstawiające widmo Brockenu
Irmina Jach
Irmina Jach 21.08.2021 18:07

Lubuscy Łowcy Burz opublikowali na Facebooku zdjęcie przedstawiające widmo Brockenu

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Lubuscy Łowcy Burz opublikowali na Facebooku zdjęcie zjawiska optycznego zwanego widmem Brockenu, wykonane podczas wycieczki na Gerlach, najwyższy szczyt Tatr. Autorem fotografii, która zachwyciła internautów, jest Mateusz Błaszczyk.

- Widmo Brockenu uchwycone z najwyższego szczytu Tatr, Gerlachu - czytamy. Na zdjęciu widać zarys postaci człowieka, z charakterystyczną, tęczową aureolą nad głową, odbijający się w gęstych chmurach.

Czym jest widmo Brockenu?

Widmo Brockenu można spotkać przede wszystkim w górach. Świadkowie zjawiska optycznego widzą własny cień rysujący się na chmurze znajdującej się poniżej obserwatora. Tęczowa obwódka nazywana jest glorią.

Zjawisko obserwowane jest najczęściej w wyższych górach, gdy jego świadek znajdzie się pomiędzy słońcem a mgłą, która - z racji tego, że zlokalizowana jest niżej niż obserwator - pełni funkcję swoistego ekranu. Projekcja wydaje się powiększona.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Widmo Brockenu po raz pierwszy zostało opisane przez Johanna Esaiasa Silberschlaga w 1780 roku. Nazwa zjawiska pochodzi od szczytu Brocken w górach Harz, gdzie po raz pierwszy zaobserwowano ten niesamowity widok.

Zły omen?

Wśród miłośników górskich wypraw istnieje przesąd mówiący, że turysta, który zobaczył widmo Brockenu, straci życie w górach. Jego autorem jest Jan Alfred Szczepański, popularny literat, krytyk filmowy i teatralny.

Co ciekawe, znaleziono receptę na odczynienie uroku - ujrzenie widma Brockenu po raz trzeci ma łamać zły czar i zapewniać obserwatorowi bezpieczeństwo podczas wycieczek wysokogórskich.

Charakterystyczny zarys postaci z aureolą wokół głowy można zaobserwować również podczas podróży samolotem, kiedy chmury znajdują się znacznie niżej niż pasażerowie statku powietrznego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Facebook

Tagi: Pogoda