Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Lipnica. Tragedia w majówkę, skoczyli do jeziora i zginęli
Aleksandra Cieślik
Aleksandra Cieślik 02.05.2024 10:36

Lipnica. Tragedia w majówkę, skoczyli do jeziora i zginęli

straż pożarna
fot. KG PSP [Zdjęcie ilustracyjne]

Nie żyją dwaj młodzi mężczyźni, którzy po wskoczeniu do jeziora w Lipnicy nie wypłynęli na powierzchnię. Mężczyźni mieli 19 i 29 lat. Okoliczności tragedii bada policja.

Lipnica. Mężczyźni wskoczyli do jeziora. Nie żyją

Do tragedii doszło w Pomorskiem, a konkretnie w Lipnicy. Policję powiadomiono około godziny 19:00. Do jeziora Głęboczek wskoczyło dwóch mężczyzn.

- Dwaj obywatele Kolumbii w wieku 19 i 29 lat po skoku do jeziora nie wypłynęli na powierzchnię. Po przybyciu na miejsce policjanci ze strażakami rozpoczęli akcje poszukiwawczą, w trakcie której odnaleziono ciała obu mężczyzn - podał portalowi tvn24.pl oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Bytowie starszy sierżant Dawid Łaszcz.

Włochy. Wypadek polskich nauczycielek z Kwidzyna. Nie żyją dwie osoby

Lipnica. Śledczy wyjaśniają sprawę

Mundurowi pod nadzorem prokuratora przesłuchali świadków, a także wykonali oględziny miejsca tragedii oraz zabezpieczyli ślady. Pracują nad wyjaśnieniem okoliczności zdarzenia. Podjęto również decyzję o wykonaniu sekcji zwłok Kolumbijczyków.

Odpoczynek nad wodą. Jakie zasady?

Na rządowych stronach znajdziemy przypomnienie zasad bezpiecznego odpoczynku nad wodą. Oto kilka z nich:

  • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą, pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u;
  • Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy;
  • Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo "zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu;
  • Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo - nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć - może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.