Goniec.pl
Jacek Kurski

TRICOLORS/East News

Jacek Kurski chwali się wynikami oglądalności z Opola. Statystyki wskazują na co innego

7 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Za nami 58. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu organizowany przez Telewizję Polską. Prezes TVP Jacek Kurski już pochwalił się wysokimi wynikami oglądalności koncertów, jednak szybko okazało się, że wcale nie jest tak różowo, jak próbowano to zaprezentować.

Jak co roku, festiwal zapowiadany był jako muzyczne wydarzenie roku. Widownię w opolskim amfiteatrze oraz telewidzów przyciągać miała plejada gwiazd, fantastyczna oprawa graficzna oraz wyselekcjonowany repertuar bliski sercu każdego Polaka. Jak wskazują zebrane dane, to nie wystarczyło, bo 58. KFPP okazał się wielką porażką Jacka Kurskiego.

Karolina Małysz

Małyszowie w prezencie ślubnym podarowali córce szczególny talon

CZYTAJ DALEJ

Historyczna porażka Kurskiego

Choć telewizyjna Jedynka w czasie transmisji koncertów była liderem na rynku, to tegoroczne występy w TVP1 oraz TVP Polonia śledziło średnio 1,49 mln widzów, co dało 14,96 proc. udziału w rynku wśród wszystkich widzów. Wynik ten jest gorszy aż o 270 tys. osób niż w roku poprzednim. W 2020 r. koncerty w obydwu stacjach śledziło 1,76 mln osób.

Największą popularnością cieszył się transmitowany pierwszego dnia festiwalu koncert „Od Opola do Opola”. Relację z tego widowiska włączyło średnio 2,16 mln widzów, co dało stacji 18,26 proc. udziału. Przynajmniej przez 1 minutę koncert oglądało 5,80 mln widzów.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideoKoncert „Od Opola do Opola” był także hitem w TVP Polonia, gdzie śledziło go średnio 118 tys. oglądających. Łącznie transmisję z wydarzenia oraz opolskich "Debiutów" oglądało średnio 1,59 mln widzów. Natomiast transmitowane w sobotę i niedzielę koncerty obejrzało średnio po 1,33 mln widzów.

Prezes TVP Jacek Kurski nie omieszkał pochwalić się wynikami oglądalności festiwalu mierzonymi w czasie rzeczywistym przez Netię.

- Triumfalny weekend TVP. Mimo b. silnej konkurencji wewn. w TVP (ME SRB-PL i PL-GR, el. MŚ SMR-PL 4 mln) 58 KFPP przyciągnął wlk. widownię: 3.9: Od Opola do Opola 3 mln; 4.9: Wielkie przeboje małego ekranu; 2,2mln; 5.9: K.Krawczyk. Ostatni raz zatańczysz ze mną 2,5 mln. Dziękujemy - napisał Kurski na Twitterze.

Biorąc pod uwagę wyniki opolskiego festiwalu z 17 lat wstecz dla samej telewizyjnej Jedynki, widać jasno, że tegoroczna edycja była najsłabszą ze wszystkich. Festiwal od lat traci widzów, największą popularnością cieszył się w 2005 roku. Natomiast od kiedy prezesem TVP jest Jacek Kurski, wyniki oglądalności poważnie spadają.

Kurski nie przejmuje się wskaźnikami

Skąd takie zadowolenie u prezesa TVP? Jacek Kurski korzysta z danych Modelu Oglądalności Rzeczywistej, który opracowuje Telewizja Polska, jako podstawy, używając informacji z dekoderów abonentów Netii. W ten sposób stacje TVP uzyskują dużo wyższe wyniki niż w badaniu telemetrycznym Nielsen Audience Measurement.

Jeszcze kilka dni temu, w wywiadzie dla "Wiadomości" polityk opowiadał o fenomenie opolskiego wydarzenia. Twierdził, że za sukcesem festiwalu stoją niepowtarzalne innowacyjne pomysły pracowników Telewizji Polskiej, które próbują naśladować inne stacje komercyjne. Kurski dziękował także dziennikarzom i wydawcom TVP za ich rzetelność i przywiązanie do dziennikarskich standardów. Szkoda tylko, że podobnego zdania nie mogą być widzowie.

Tylko prawdziwi fani "Tańca z gwiazdami" poradzą sobie ze wszystkimi pytaniami

Pytanie 1 z 7

W którym roku premierę w Polsce miał "Taniec z gwiazdami"?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: wirtualnemedia.pl

Ada Rymaszewska

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Radosław Majdan

Gwiazdy

Mama Radosława Majdana wygląda bardzo młodo. Małgorzata Rozenek udostępniła zdjęcia

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Gwiazda "M jak miłość" urodziła w wieku 60 lat. Wiemy, jak potoczyły się losy jej bliźniaków

Czytaj więcej >
Agnieszka Chylińska

Gwiazdy

Agnieszka Chylińska przerwała występ uczestnika "Mam talent". Nie podobał jej się jego głos

Czytaj więcej >
Ewa Błaszczyk

Gwiazdy

Ewa Błaszczyk buduje klinikę "Budzik" dla dorosłych. Napotkała problemy finansowe

Czytaj więcej >
Polsat/ WBF

Gwiazdy

Iza Małysz tańczy lepiej, gdy jej mąż siedzi na widowni. Adam Małysz przynosi jej szczęście?

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Artur Barciś zdementował plotki. Poszło o nadgorliwy katolicyzm

Czytaj więcej >