Rozrywka.Goniec.pl > Gwiazdy > Książę Harry dostał zakaz ws. stroju na pogrzeb królowej Elżbiety II. Krótko skomentował całą sprawę
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 14.09.2022 13:02

Książę Harry dostał zakaz ws. stroju na pogrzeb królowej Elżbiety II. Krótko skomentował całą sprawę

książę harry
fot. SASCHA SCHUERMANN/AFP/East News

Książę Harry i jego żona stają się tematem pierwszych stron brytyjskich gazet za sprawą swojego niezależnego podejścia do królewskich obowiązków. Z dużej części z nich zrezygnowali już wcześniej, jednak teraz „na ostrzu noża” stanęła kwestia zakazu dotyczącego założenia wojskowego munduru na nadchodzący pogrzeb królowej Elżbiety II. Niepokorny arystokrata postanowił wydać w tej sprawie specjalne oświadczenie. Uwaga – na końcu artykułu ciekawostka, która rzuca na tę kwestię zupełnie inne światło!

Książę Harry powiedział „nie” królewskim przywilejom. Tylko niektórym…

Książę Harry już dwa lata temu postanowił (niektórzy sądzą, że za namową Megnan Markle) wyzbyć się luksusowego życia, przypadającemu mu z racji bycia członkiem znamienitego, królewskiego rodu Windsorów. Zrezygnował z pełnienia wielu obowiązków i wraz z żoną czmychnął do Stanów Zjednoczonych, by rozpocząć życie z dala od brytyjskiej monarchii. Miał dość nieustannego zainteresowania mediów, jednak to nie to, jak podają wyspiarskie gazety, było powodem tego niespodziewanego ruchu.

Mówi się, że była nim Meghan Markle. Zwolennicy teorii spiskowych snują skandaliczne wizje, jakoby nie została ona w pełni zaakceptowana przez arystokratyczny klan ze względu na kolor skóry. Tego jednak nikomu nie udowodniono, a dziś, w obliczu śmierci Elżbiety II, media rozpisują się na temat sprzecznych ze sobą teorii o wzajemnej niechęci Amerykanki i familii mającej władzę nad Zjednoczonych Królestwem od początku XX wieku.

Co stracił książę Harry?

Na temat przyczyn tych niesnasek spuszczamy jednak „zasłonę milczenia”. W tej sprawie warto jednak odnotować, że wraz z rezygnacją z pełnienia królewskich obowiązków książę Harry musiał pożegnać się ze stanowiskiem kapitana generalnego Royal Marines.

Książę Sussex (ten tytuł mu pozostał) i tak został potraktowany niezwykle spolegliwie, bowiem mógł zachować zdobyte na służbie odznaczenia. Nie dotyczyło to natomiast zakładania wojskowego munduru na oficjalne wydarzenia. Ten zakaz był mu przedstawiony w sposób jednoznaczny i kategoryczny.

Nie wszyscy obywatele Wielkiej Brytanii zdawali sobie z tego sprawę i większość z nich oczekiwało, że na uroczystej ceremonii pogrzebowej królowej, transmitowanej na cały świat, wystąpi on właśnie w takim uniformie. Niestety, były honorowy dowódca sił powietrznych w Royal Air Force Honigton nie ma co liczyć na taki scenariusz. Wojskowe reguły są twarde i nieustępliwe niczym 70-letnie rządy jego babci.

Niepokorny syn księżnej Diany złamie zakaz?

Rzecznik księcia Harrego postanowił odnieść się do doniesień prasy na Wyspach i wystosował specjalne oświadczenie, w którym nie tylko odnosi się do doniesień związanych z mundurem, lecz także zwraca się z prośbą o uszanowanie pamięci zmarłej monarchini.

- Jego kontrakt na służbę wojskową nie jest określony przez mundur, który ma na sobie i z całym szacunkiem prosimy, aby skupiono się na życiu i dziedzictwie Jej Królewskiej Mości Elżbiety II – informuje.

Abstrahując od tej enigmatycznej wypowiedzi – czy rudowłosy arystokrata będzie mógł wystąpić na uroczystościach w wojskowym mundurze? Odpowiedź rzecznika brzmi:

- Książę Harry będzie nosił strój dzienny podczas wszystkich uroczystości pogrzebowych  - skwitował stanowczo.

Można więc spodziewać się księcia Harrego, brata księcia Williama (aktualnego następcy tronu) w ubraniu cywilnym (np. garniturze).

Ciekawostką, która dodaje całej sprawie odrobiny „pieprzu”, pozostaje fakt, że książę Andrzej mógł wystąpić na pogrzebie matki w takim mundurze. I to pomimo tego, że zostały mu odebrane zacne tytuły z powodu oskarżeń o napaść seksualną. Jak widać, nawet w królewskim rodzie są równi i równiejsi.

Artykuły polecane przez Goniec.pl: