Goniec.pl

TikTok.pl/ks.sebastianpicur

Ksiądz wypowiedział się na temat zachowania Polaków na Wigilii, poszło o jeden zwyczaj. Jasne stanowisko

19 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Ksiądz Sebastian Picur uderzył w jeden z wigilijnych zwyczajów w części polskich domów. Czy na stole w Wigilię powinien znaleźć się alkohol? Duchowny w krótkim filmie dzieli się jasną odpowiedzią i nie dla wszystkich będzie ona powodem do radości. - Jest to jak najbardziej normalne - informuje ks. Picur.

Wigilia już w sobotę, a wiele osób nadal nie wie, czy na stole między 12 potrawami symbolizującymi 12 apostołów Jezusa można postawić alkohol. Ksiądz Sebastian Picur odpowiedział na to pytanie.

Ksiądz jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych. Na prężnie działającym profilu duchownego na TikToku nie mogło zabraknąć tematu alkoholu na Wigilii. Ksiądz Sebastian Picur nie pozostawił pola do dyskusji w tej kwestii.

Ksiądz komentuje alkohol na wigilijnym stole

Ksiądz Sebastian Picur wchodzi w dyskusję z internautami, a przy okazji świąt Bożego Narodzenia nie mogło zabraknąć tematu alkoholu na świątecznym stole. Chociaż zarówno dla zdrowia, jak i kieszeni najlepiej jest zupełnie zrezygnować ze spożywania alkoholu, to wielu katolików nie spogląda łaskawym okiem na tę opcję.

Ksiądz otrzymał proste pytanie dotyczące alkoholu na Wigilii. Czy picie napoi wyskokowych w czasie celebracji narodzin Jezusa należy do chrześcijańskich tradycji? Odpowiedź wydaje się oczywista, ale duchowny na TikToku postanowił wypowiedzieć się raz jeszcze.

- Czy na Wigilii pijecie alkohol tak jak jest to w tradycji katolickiej? - przeczytał w jednym z komentarzy na swoim profilu ksiądz Sebastian Picur. Duchowny nagrał krótki film opowiadający na to pytanie.

Jasne jest, że ksiądz dobrze rozumie młodzieżowe trendy. Na nagraniu wystąpił do podłożonego wcześniej audio. - Odstąpmy od tego, odstąpmy od tego, wycofajmy się z tego pomysłu, bo jest to... nierozsądne, jest to niepotrzebne, jest to niemoralne - słyszymy na krótkim filmie.

Ksiądz opowiedział o swojej rodzinie i alkoholu na Wigilii

W odniesieniu do sugerowania jakoby alkohol był związany z wigilijnymi tradycjami, ksiądz nie pozostawił żadnego pola do dyskusji w tym temacie. Pomiędzy 12 potrawami nie powinno się pojawić nawet wino.

Ksiądz dodał na koniec filmu opublikowanego na TikToku wymowny napis: "Picie alkoholu w czasie Wigilii nie należy do katolickich zwyczajów". Nie zbyło to jednak natrętów szukających dowodów usprawiedliwiających ich niemożność do zrezygnowania z alkoholu na jeden dzień w roku.

- Będzie wódeczka na stole na Wigilię jak w każdej normalnej polskiej rodzinie? - zapytał jeden z internautów, który trafił na profil księdza Picura. - Od kiedy pamiętam w moim rodzinnym domu podczas Wigilii nie było alkoholu. Jest to jak najbardziej normalne. Pozdrawiam - odpowiedział z uśmiechem duchowny.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: tiktok.pl, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

55-latek oszukał seniorów na łączną kwotę 150 tys. zł. Jego wspólniczką była... 12-letnia dziewczynka
Czytaj więcej >

Polska

Wątpliwy sukces papieskich homilii emitowanych w TVP. "Muszą mieć włączone telewizory"
Czytaj więcej >

Polska

Tych czynności nie można wykonywać w niedzielę. Zdaniem kościoła to grzech
Czytaj więcej >

Polska

Trudno uwierzyć, co zrobił policjant w radiowozie. Nagranie w sieci
Czytaj więcej >

Polska

Majątek abp. Głódzia powala. Ukarany przez Watykan duchowny żyje w pałacu
Czytaj więcej >

Polska

Z trumny w zakładzie pogrzebowym nagle rozległ się kaszel. Niebywałe, co się stało
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]