Goniec.pl
FRANK AUGSTEIN/AFP/East News

FRANK AUGSTEIN/AFP/East News

"Królowa nie chciała nudnego pogrzebu". Żałobników czekają wyjątkowe chwile

18 Września 2022

Autor tekstu:

Irmina Jach

Królowa Elżbieta II już w poniedziałek spocznie w Kaplicy Świętego Jerzego, u boku ukochanego męża. Arcybiskup Yorku zdradził, że władczyni uważała, że ceremonia, choć smutna i podniosła, nie powinna być nudna. Można podejrzewać, że żałobników czekają wyjątkowe chwile, które Wielka Brytania i świat zapamiętają na długo.

- Królowa nie chciała "nudnego" pogrzebu - oznajmił duchowny, dodając, że żałobnicy powinni oczekiwać "chwalebnej" uroczystości, która "ogrzeje ich serca". Co zaplanowano na poniedziałkową ceremonię pożegnania najdłużej panującej monarchini Wielkiej Brytanii?

księżna kate książę william dzieci

Księżna Kate zdradziła, jak jej dzieci radzą sobie ze śmiercią prababci. 9-letni książę Jerzy bardzo to przeżył

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie wyglądał pogrzeb królowej Elżbiety II?

Niedziela upływa w Londynie pod znakiem ostatnich pożegnań przy trumnie królowej w Westminster Hall w Pałacu Westminsterskim. Brytyjczycy mają czas na oddanie hołdu Elżbiecie II do poniedziałku do 6:30 polskiego czasu. Media donoszą, że obecnie czas oczekiwania na dostanie się do sali, w której stoi trumna, wynosi około 14 godzin.

W Wielkiej Brytanii są już światowi przywódcy, którzy mogli pożegnać się z monarchinią bez konieczności stania w kolejce. Wczesnym popołudniem szacunek Elżbiecie II oddali między innymi Andrzej i Agata Dudowie. O godzinie 19 czasu polskiego rozpocznie się przyjęcie w Pałacu Buckingham dla głów państw i szefów rządów. Na 21 czasu polskiego zaplanowano z kolei minutę ciszy. Poniedziałek będzie dla Brytyjczyków dniem wolnym od pracy.

Państwowy pogrzeb królowej odbędzie się w Opactwie Westminsterskim o godzinie 12 czasu polskiego. Na 16 zaplanowano nabożeństwo w kaplicy św. Jerzego w Windsorze, w którym uczestniczyć będą personel dworu oraz obecni i byli pracownicy królewskich rezydencji. Przewiezieniu trumny do Opactwa Westminsterskiego o 10:44 czasu lokalnego towarzyszyć będzie uroczysta procesja.

- Zaraz za trumną będą iść: król, członkowie rodziny królewskiej i członkowie domu króla. Procesja przybędzie pod zachodnią bramę Opactwa Westminster o godzinie 10:52, gdzie grupa niosących podniesie trumnę z powozu i przeniesie ją do Opactwa na państwowe nabożeństwo pogrzebowe - czytamy w oficjalnym komunikacie.

W państwowych uroczystościach pogrzebowych wezmą udział szefowie państw i przedstawiciele rządów zamorskich. Pozostali przedstawiciele Królestwa i Wspólnoty Narodów, Zakonów Rycerskich, w tym odznaczonych Krzyżem Wiktorii i Krzyża Jerzego, Rządu, Parlamentu, zdecentralizowanych parlamentów i zgromadzeń, Kościoła i Patronatów Jej Królewskiej Mości utworzą kongregację wraz z innymi przedstawicielami publicznymi.

Nabożeństwo zostanie zakończone dwiema minutami ciszy. Następnie powóz z trumną i kondukt wyruszą w kierunku Wellington Arch. Następnie trumna zostanie przeniesiona do karawanu i przewieziona do zamku w Windsorze.

Ciało królowej zostanie złożone w grobie o 19:30 czasu lokalnego. Ten moment będzie zarezerwowany wyłącznie dla członków rodziny królewskiej. Elżbieta II spocznie obok rodziców i księcia Filipa, który odszedł w ubiegłym roku.

Książę Harry nie mógł mieć na pagonach inicjałów babci

Książę Harry został pozbawiony pagonów z inicjałami Elżbiety II. To decyzja króla?

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb królowej Elżbiety II przyniesie zaskoczenia?

Patrząc na harmonogram, trudno nie odnieść wrażenia, że pogrzeb królowej Elżbiety II będzie wydarzeniem do szpiku formalnym. Lord Sentamu, arcybiskup metropolita Yorku i prymas Anglii, twierdzi jednak, że nie zabraknie pozytywnych zaskoczeń.

Arcybiskup zapowiada, że "serca żałobników zostaną ogrzane". - Królowa nie chce i nie chciała długiego, nudnego nabożeństwa. Zamiast nudy żałobnicy mogą liczyć na pokrzepienie serc - kontynuował arcybiskup.

Przedstawiciel Kościoła zdradził również, że był powiernikiem królowej Elżbiety II po śmierci jej ukochanego męża księcia Filipa, dlatego można podejrzewać, że doskonale rozumiał potrzeby i oczekiwania zmarłej monarchini.

Królowa Elżbieta II nie żyje. Oto najbardziej zaskakujące ciekawostki na jej temat/KIRSTY O'CONNOR/AFP/East News

Ukryte znaczenie małej torebki i brak prawa jazdy. Oto ciekawostki na temat królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II nie żyje. Monarchini zmarła w czwartek 8 września 2022. Była jedną z najdłużej panujących władczyń na świecie. Pod jej panowaniem Wielka Brytania przechodziła trudne chwile, jednak przez większą część jej przywództwa kraj się rozwijał i powrócił do utraconej po dekolonizacji świetności. Przedstawiamy mniej znane ciekawostki na temat królowej Elżbiety II.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Daily Mail

Tagi:

Irmina JachAutor

Redaktor naczelna portalu Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: irmina.jach@goniec.pl

Podobne artykuły

Marcin Prokop zatańczył jak góal w Dzień dobry TVN. Fot. Kapif

Gwiazdy

"Dzień dobry TVN". Marcina Prokopa poniosło. Tego nie było w scenariuszu

Czytaj więcej >
Katarzyna CIchopek w Jordanii poddała się ciekawemu zabiegowi. Fot. Instagram @katarzynacichopek

Gwiazdy

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski zażywają kąpieli błotnych

Czytaj więcej >
Ryszatd Kotys miał urok i wróżono mu wielką karierę. Fot. kapif

Gwiazdy

Ryszard Kotys w młodości zachwycał "mocną, brutalną i męską twarzą". Wróżono mu wielką karierę. Jak wtedy wyglądał?

Czytaj więcej >
Jacek Sasin, fot. Piotr Molecki/East News

Gwiazdy

"Szkło kontaktowe" zadrwiło z Jacka Sasina. Ten żart polityk zapamięta na długo

Czytaj więcej >
Paulina Krupińska, fot. KAPiF

Gwiazdy

Paulina Krupińska w żałobie. Nie żyje jej kolega z TVN

Czytaj więcej >
Materiały własne Iberion

Gwiazdy

Andrzej Śliwa nie żyje. Gitarzysta Mr. Lonely miał 55 lat

Czytaj więcej >