Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Kościół alarmuje wszystkich wiernych, zacznie się w Wielki Piątek o 20:00. Oczy całej Polski spoczną na Warszawie
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 14.04.2022 14:34

Kościół alarmuje wszystkich wiernych, zacznie się w Wielki Piątek o 20:00. Oczy całej Polski spoczną na Warszawie

Centralna Droga Krzyżowa
Piotr Molecki/East News

Archidiecezja Warszawska zorganizuje w tym roku Drogę Krzyżową w intencji pokoju w Ukrainie, w której udział wezmą katolicy łacińscy i greccy. Wydarzeniu przewodniczyć będą kard. Kazimierz Nycz oraz abp Eugeniusz Popowicz. Wierni ruszą sprzed kościoła akademickiego św. Anny o godzinie 20 i przemaszerują ulicami stolicy.

Centralna Droga Krzyżowa wraca na ulice Warszawy po 2 latach nieobecności wywołanej pandemią koronawirusa. To już 26. edycja, która w tym roku przybierze zaskakujący kształt. W wydarzeniu udział wezmą nie tylko katolicy łacińscy, ale także wierni grekokatoliccy, którzy wspólnie pomodlą się o pokój w Ukrainie.

Centralna Droga Krzyżowa przejdzie ulicami Warszawy

- Zapraszam wszystkich! Ta Droga Krzyżowa będzie modlitwą o pokój i za cierpiącą Ukrainę - zapowiada metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i zachęca do udziału w piątkowej Drodze Krzyżowej Ukraińców mieszkających w Warszawie. Tych, według najnowszych danych, jest w stolicy około 400 tysięcy.

Hierarcha liczy również na to, że podczas procesji wierni pochylą się głębiej nad myślą papieża Jana Pawła II, który ponad 40 lat temu w Gnieźnie mówił o "dwóch płucach" Europy, czyli wielkich tradycjach Zachodu i Wschodu.

- Jeżeli jedno płuco jest chore i krwawi, a tak jest dzisiaj, to cały organizm jest co najmniej osłabiony. Potrzebujemy zbliżyć się do krzyża, by przez krzyż dojść do zmartwychwstania - zaznaczył kard. Nycz.

Organizatorzy wydarzenia solidarni z Ukrainą

Organizatorzy tegorocznej Centralnej Drogi Krzyżowej wpadli na piękny pomysł, aby przy każdej stacji jedna osoba z Ukrainy dołączyła do grupy niosącej w pochodzie krzyż. Kolejnym ukłonem dla naszych wschodnich sąsiadów będzie odśpiewanie pieśni w obu językach.

Co ciekawe, rozważania na poszczególne stacje Drogi Krzyżowej przygotowali wspólnie wybitny szef kuchni i restaurator Wojciech Modest Amaro oraz jego żona Agnieszka. Tematem będzie miłosierdzie Boże, również w nawiązaniu do sytuacji w Ukrainie.

Wśród osób niosących krzyż znajdą się zarówno księża i biskupi, jak i studenci, siostry zakonne, strażnicy miejscy, szafarze Komunii świętej, prawnicy, lekarze, policjanci, wojskowi oraz członkowie Akcji Katolickiej.

- Będzie to próba szukania odpowiedzi i rozwiązań naszych różnych słabości. Boże miłosierdzie jest odpowiedzią na nasze bolączki, jak i na zło - podkreśla rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie ks. Mateusz Gawarski.

Centralna Droga Krzyżowa. Trasa i godzina rozpoczęcia

Początek Drogi Krzyżowej zaplanowano na piątek 15 kwietnia na godzinę 20. Tłum ruszy sprzed kościoła akademickiego św. Anny na Starym Mieście, przejdzie ulicą Miodową i Senatorską do placu Teatralnego, Wierzbową do placu Piłsudzkiego, następnie Królewską i Krakowskim Przedmieściem wróci do miejsca startu.

Wydarzeniu przewodniczyć będą metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz abp Eugeniusz Popowicz, grekokatolicki metropolita przemysko-warszawski. Na koniec kilka słów do uczestników powie sam kard. Nycz.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Archidiecezja Warszawska