Goniec.pl Fakty Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową przeciwko Polsce. Chodzi o orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego
Piotr Molecki/East News

Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową przeciwko Polsce. Chodzi o orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

22 grudnia 2021
Autor tekstu: Paweł Sekmistrz

Komisja Europejska poinformowała o wszczęciu procedury naruszeniowej przeciwko Polsce. Chodzi o postanowienia Trybunału Konstytucyjnego dotyczące uznania wyższości polskiej Konstytucji nad prawem unijnym.

O decyzji KE poinformował w mediach społecznościowych komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Polska ma niewiele czasu na to, by dostosować przepisy do wymogów UE.

Polska w tarapatach

Wszystko wskazuje na to, że czasy taryfy ulgowej dla Polski już się zakończyły. Komisja Europejska poinformowała o rozpoczęciu procedury naruszeniowej przeciwko naszemu krajowi.

- Próbowaliśmy nawiązać dialog, ale sytuacja się nie poprawia - oznajmił na Twitterze komisarz ds. sprawiedliwości UE Didier Reynders - Należy przestrzegać podstaw porządku prawnego UE, w szczególności nadrzędności prawa Unii Europejskiej - dodał.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Chodzi o postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca i 7 października. Premier Mateusz Morawiecki skierował wniosek o zbadanie zgodności Traktatu o Unii Europejskiej z polskim prawem .

Trybunał Konstytucyjny uznał, że dokument zaprzecza postanowieniom Konstytucji oraz jest podrzędny wobec polskiego prawa. Wyższość Konstytucji nad unijnymi ustawami doprowadziła do oburzenia i konfliktu z Komisją Europejską.

Procedura rozpoczęta

- Komisja uważa, że ​​te orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego naruszają ogólne zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa unijnego oraz moc wiążącą orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - czytamy w komunikacie wydanym przez KE - W szczególności w lipcowym orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny odmówił wiążącej mocy prawnej wszelkim zarządzeniom Trybunału Sprawiedliwości wydanych na podstawie art. 279 TFUE w celu zagwarantowania skutecznej kontroli sądowej przez niezawisły i bezstronny sąd ustanowiony ustawą - napisano.

Komisja Europejska zawnioskowała do Polski o odwołanie niezgodnych z prawem unijnym wyroków. Polski rząd otrzymał dwa miesiące na wycofanie kontrowersyjnych przepisów.

Nic nie wskazuje na to, by Trybunał Konstytucyjny miał pójść na rękę instytucjom unijnym . Zdaniem jego orzeczników Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie ma prawa ingerować w polski wymiar sprawiedliwości.

Tego samego zdania zdaje się być Mateusz Morawiecki, który jeszcze niedawno przekonywał w mediach społecznościowych, że TK potwierdził jedynie to, co wynika z zapisów Konstytucji Rzeczypospolitej .

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl

Źródło: wp.pl

Obserwuj nas w
autor
Paweł Sekmistrz

Redaktor portalu Goniec.pl. Przez lata związany byłem z lokalnymi rozgłośniami radiowymi, gdzie udzielałem się jako prezenter i dziennikarz. Od 2020 r. pełniłem funkcję redaktora portali WTV i Wawa Info. Z wykształcenia jestem polonistą i filmoznawcą. Moje hobby to przede wszystkim kino - to dobre i to złe. Współpracuję z magazynem "Netfilm". Jestem szaleńczo zakochany w Polsce, choć nie zawsze w Polakach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport