Goniec.pl Finanse Kluczowe wieści dla seniorów, ZUS właśnie wydał pilny komunikat. Chodzi o rentę wdowią
Fot. Pxhaere, Pixabay.com/gosiak1980

Kluczowe wieści dla seniorów, ZUS właśnie wydał pilny komunikat. Chodzi o rentę wdowią

5 lutego 2025
Autor tekstu: Laura Młodochowska

1 stycznia 2025 roku w życie weszła ustawa dotycząca nowego wsparcia dla seniorów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych właśnie wydał ważny komunikat w sprawie przyznawania środków. Powinna zapoznać się z nim każda osoba, która kwalifikuje się do skorzystania ze świadczenia. Chodzi o sporą grupę seniorów.

Renta wdowia w 2025

Od początku tego roku Polki i Polacy będą mogą składać wnioski o rentę wdowią, przewidującą specjalną pomoc finansową dla emerytów. Rozwiązanie to ma za zadanie poprawienie sytuacji seniorów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych już teraz informuje, że zainteresowanie wsparciem jest duże. Tylko od 1 stycznia do ZUS wpłynęło już ponad 298,3 tys. wniosków o wypłacenie środków.

ZOBACZ: Kaczyński wszedł na mównicę i się zaczęło. Nagle wypalił do Hołowni, te słowa słyszała cała Polska

Abonament RTV zapłacisz nawet nie mając telewizora. A jednak, Polacy nie zdają sobie z tego sprawy

ZUS wydał komunikat ws. renty wdowiej

Renta wdowia może trafić do nawet 2 milionów osób . Przyznane środki mają wesprzeć finansowo seniorów, jednak na wypłaty będą oni musieli jednak chwilę poczekać. Tymczasem Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał ważny komunikat w sprawie przyznawania wypłat. Część emerytów może zapominać o ważnej kwestii.

ZOBACZ: Seniorzy aż złapią się za głowy, kluczowe wieści ws. waloryzacji. Wielu dostanie nawet 1050 zł więcej

Renta wdowia – dla kogo, ile wynosi?

Renta wdowia ma za zadanie pomóc finansowo emerytom po stracie małżonka.

Ustawa wprowadza możliwość łączenia renty rodzinnej z innym świadczeniem emerytalno-rentowym, np. emeryturą czy rentą z tytułu niezdolności do pracy, wypłacanym między 1 lipca 2025, a 31 grudnia 2026 roku w wymiarze 15 proc., a od 1 stycznia 2027 r. w wysokości 25 proc. Świadczenie to może być zwiększane w kolejnych latach – informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ile wyniesie renta wdowia? Wysokość sumy świadczeń składających się na to świadczenie nie może przekraczać trzykrotności kwoty najniższej emerytury, czyli obecnie 5342,88 zł (3 x 1780,96 zł). Do limitu wlicza się także świadczenie wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki przewidziane ustawą lub odrębnymi przepisami. W przypadku, gdy suma świadczeń przekroczy ten limit, ZUS pomniejszy wypłatę o kwotę przekroczenia.

Renta wdowia nie jest zupełnie nowym dodatkiem, ale polega na łączeniu dwóch różnych świadczeń – renty rodzinnej i np. emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Do kogo mogą trafić środki? Chodzi o osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn), mają razem ze zmarłym małżonkiem wspólnotę majątkową, oraz prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego (kobiety w wieku co najmniej 55 lat, mężczyźni w wieku co najmniej 60 lat).

Do otrzymania środków z renty wdowiej konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Formalności można dopełnić osobiście w placówkach ZUS, podczas e-wizyty, przez e-mail (cot@zus.pl) lub telefonicznie pod numerem 22 560 16 00. Spora część emerytów decyduje się na skorzystanie z tradycyjnej ścieżki i osobiście stawia się w oddziałach instytucji. To właśnie do nich skierowany jest najnowszy komunikat ZUS . Wyjaśniono w nim, czego należy spodziewać się podczas wizyty w zakładzie i jak właściwie przygotować się do złożenia formularzu ERWD (upoważniającego do otrzymania renty wdowiej.

ZUS przypomina, że jeśli klient będzie potrzebował wsparcia przy składaniu wniosku, będzie mógł liczyć na wsparcie pracowników. Zastrzega, że jeszcze zanim zainteresowani pojawią się osobiście w oddziale z wnioskiem o przyznanie świadczenia, kluczowe jest sprawdzenie tego, czy przysługuje im prawo do obu świadczeń. Chodzi o własne świadczenie składającego wniosek (np. renta lub emerytura), oraz rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku.

Na co należy się przygotować przed wizytą w ZUS? Podczas składania wniosku o rentę wdowią pracownicy urzędu zapytają między innymi o numer PESEL, wspólność małżeńską (czy małżonkowie prowadzili wspólne gospodarstwo domowe), oraz o datę śmierci współmałżonka, w związku z którą wnioskującemu przysługuje prawo do renty rodzinnej.

Na wizytę w placówce ZUS wnioskodawca powinien wziąć ze sobą: dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport, może też okazać e-Dowód dostępny w aplikacji mObywatel). Pracownik ZUS potwierdzi tożsamość i sprawdzi dane adresowe. Należy też podać numer rachunku bankowego, na który ma być wypłacane świadczenie – dodano w komunikacie.

ZUS wyszedł naprzeciw także tym osobom, którzy mają wątpliwości, czy renta wdowia im przysługuje. W tym celu udostępnił na swojej stronie internetowej specjalną ankietę online , która zawiera pytania dotyczące m.in. wieku, statusu emerytalnego oraz otrzymywanych świadczeń. Po wypełnieniu takiego formularza będzie można ocenić, czy ubieganie się o świadczenie jest zasadne.

Renta wdowia to połączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem (np. emerytura własna). Żebyśmy mogli wypłacić Ci rentę wdowią, musisz spełnić łącznie kilka warunków. Jeśli nie spełniasz chociaż jednego z nich, nie możesz skorzystać z prawa do łączenia świadczeń. Aby się przekonać, czy je spełniasz, odpowiedz na pytania – czytamy na stronie Zakładu.

Warto także pamiętać, że ZUS może wniosek odrzucić, jeśli:

  • małżonkowie mieli rozdzielność majątkową, byli rozwiedzeni lub żyli w nieformalnym związku,
  • nie spełniono kryterium wiekowego,
  • senior uzyskał prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego,
  • senior ponownie zawarł związek małżeński,
  • suma wysokości obu świadczeń emerytalno-rentowych przekracza trzykrotność najniższej emerytury (świadczenie zostaje pomniejszone o kwotę przekroczenia),
  • zmarły małżonek nie miał ustalonego prawa do świadczeń emerytalno-rentowych.

Wnioski będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku do końca czerwca. Prawo do świadczenia zostanie przyznane od miesiąca, w którym złożono dokument, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku. Osoby, które posiadają już ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, nie muszą dołączać żadnych dokumentów do wniosku.

W całej Polsce ruszyły masowe kontrole. Wystarczy jeden błąd, żeby zapłacić karę
Zawrzało na antenie Polsat News, gość nagle wypalił do prowadzącego. Takich scen jeszcze nie było
Obserwuj nas w
autor
Laura Młodochowska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Ukończyłam politologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, a już niedługo stanę się także magistrem dziennikarstwa. Poza polityką pasjonują mnie także zagadnienia komunikacji międzykulturowej i moda w wersji haute couture. W wolnym czasie oglądam wideoeseje na YouTubie oraz nadrabiam klasyki literatury.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport