Kilkaset złotych na dziecko, ZUS właśnie potwierdził. Rozpoczyna przyjmowanie wniosków
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przyjmowanie wniosków o świadczenie rodzinne, które trafia do milionów polskich domów. Zainteresowanie jest ogromne, co potwierdza sam ZUS. - Do 6:00 rano wpłynęło 12,7 tys. zgłoszeń na 20,4 tys. dzieci - przekazano. Wyjaśniamy, kto może złożyć wniosek i ubiegać się o kilkaset złotych.
Właśnie się zaczęło, ZUS potwierdza ogromne zainteresowanie tym świadczeniem
Jeszcze kilka tygodni temu kwestia programu socjalnego 800 plus była jednym z tematów trwającej kampanii wyborczej. Przypomnijmy, że prezydent Warszawy i kandydat w wyborach z ramienia Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski mówił, że dodatek na dziecko powinien być wypłacany tylko w przypadku, "gdy Ukraińcy będą pracować, mieszkać w Polsce i jeżeli będą w Polsce płacić podatki". Również Prawo i Sprawiedliwość chce, by świadczenie 800 plus było wypłacane na dzieci z Ukrainy tylko wtedy, gdy ich rodzice pracują i płacą podatki w Polsce. Partia złożyła w tej sprawie projekt ustawy.
Nie da się ukryć, że świadczenie 800 plus jest bardzo popularne wśród polskich rodzin i znacząco odciąża domowy budżet. ZUS właśnie wydał ważny komunikat do rodziców, korzystających z tego dodatku.
Ruszył nabór wniosków, ZUS ma pełne ręce roboty
Już od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy.
Rodzice i opiekunowie już od 1 lutego mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który potrwa od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r. Formularze są przyjmowane tylko elektronicznie, a wypłata świadczenia odbywa się bezgotówkowo - na rachunek bankowy - informuje ZUS.
Zakład dokładnie wyjaśnia, kto może złożyć wniosek, w jaki sposób powinien to zrobić, oraz kiedy można spodziewać się wypłaty pieniędzy. Przekazano również zaskakujące statystyki. Polacy zdecydowanie ruszyli z wnioskami.
ZUS wyjaśnia zasady, rodzice muszą o tym pamiętać
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał, że tylko do 6:00 rano wpłynęło 12,7 tys. zgłoszeń na 20,4 tys. dzieci. Program 800 plus cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł przyznawane jest na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od 1 lutego można składać wnioski na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczyna się 1 czerwca 2025 r., a kończy 31 maja 2026 r. - wyjaśnia ZUS.
Jak podkreślono, wnioski o 800 plus są tylko w formie elektronicznej.
Można je wysłać o dowolnej porze dnia i nocy, a także spoza miejsca zamieszkania, również podczas wyjazdu z dziećmi na ferie - zaznacza ZUS. - Rodzice i opiekunowie mają kilka kanałów składania elektronicznych wniosków. Mogą to zrobić przez PUE ZUS, za pośrednictwem bankowości elektronicznej czy portalu Emp@tia, a także przez aplikację mZUS, która jest dostępna na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety) - podkreślono.
ZUS wyjaśnia rodzicom, że jeśli dzieci zostały zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, można automatycznie pobrać ich dane w kreatorze wniosku. Dzięki czemu nie trzeba wpisywać ich ręcznie.
Funkcje aplikacji mZUS znacznie przyspieszają wypełnienie wniosku, który można wysłać szybko i wygodnie przez tablet lub telefon. Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem PUE ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.
Termin ustalenia prawa do świadczenia i jego wypłaty zależy od daty złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami. ZUS podkreśla, że jeśli rodzic złoży poprawnie wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami do 30 kwietnia 2025 r., świadczenie zostanie wypłacone do 30 czerwca 2025 r.
Co oznacza, że zachowa ciągłość wypłaty świadczenia 800 plus - wyjaśniono.
W roku ubiegłym rodzice złożyli 5 mln 193 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze. Dotyczyło to 7 mln 918 tys. dzieci. W 2023 roku było to 5 mln 271 tys. wniosków, co objęło 8 mln 136 tys. dzieci.
ZOBACZ: Ile zarabia się w policji? Kwoty zaskoczą niejednego, tyle można wziąć “na start”