Goniec.pl
prawo jazdy

Arkadiusz Ziolek /East News

Kierowcy z prawem jazdy kat. B nie mogą prowadzić każdego auta osobowego? Na co zwrócić uwagę?

4 Października 2022

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Większość osób posiadających prawo jazdy na odwrocie swojego dokumentu posiada wpisaną kategorię B. Bez wątpienia daje ona najbardziej uniwersalne możliwości co do kierowania pojazdami w naszym kraju. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że kat. B posiada również ograniczenia, których nieprzestrzeganie może prowadzić do mandatu karnego.

Mowa tu o tak zwanej dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) kierowanego pojazdu, dokładnie określonej w przypadku kierowców z prawem jazdy kat. B, oraz rubryce F2 w dowodzie rejestracyjnym. Dopilnowanie, by parametry naszego pojazdu były zgodne z wymogami ustawowymi, może w przyszłości oszczędzić nam kłopotów. O jakie wartości dokładnie chodzi?

Kierowcy z bezterminowym prawem jazdy będą musie

Masz prawo jazdy? Bądź gotowy na obowiązkową wymianę dokumentu, znamy termin i koszty

CZYTAJ DALEJ

Z kat. B pojedziesz nie tylko "osobówką"

Określa je dokładnie art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o kierujących pojazdami. Powyższy artykuł mówi, że "Prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia 'pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla'". Z tego względu warto upewnić się co do masy naszego pojazdu. Jest ona określona w rubryce F2 w dowodzie rejestracyjnym.

Na podstawie obowiązujących przepisów, posiadając prawo jazdy kat. B możemy kierować m.in. motorowerem, lekkim czterokołowcem, kamperem, a nawet pojazdem dostawczym. Ograniczeniem jest wspomniana dopuszczalna masa całkowita pojazdu, która nie może przekroczyć 3,5 t.

Amatorzy amerykańskich aut będą zawiedzeni

Przepisy dotyczące DMC mogą być szczególnie bolesne dla osób importujących pojazdy ze Stanów Zjednoczonych. Tamtejsze "pick-upy" potrafią bowiem ważyć więcej niż 3,5 tony. W ich przypadku prawo jazdy kat. B nie wystarczy.

Jakie samochody przekraczają 3,5 tony? Chociażby Ford F-150 z 5-litrowym silnikiem V8 ma DMC na poziomie 3,56 tony, czy też nowy Hummer EV, którego wyjściowa masa własna to aż 4,1 tony.

Wchodzą w życie zmiany w taryfikatorze mandatów. Rzecznik Policji mówi o "ukróceniu cwaniactwa"

Już od dziś w życie wchodzą zmiany w taryfikatorze mandatów. Rzecznik Policji mówi o "ukróceniu cwaniactwa"

CZYTAJ DALEJ

Konsekwencje

Kierowca posiadający prawo jazdy kat. B, prowadzący samochód o łącznej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t., naraża się na konsekwencje z art. 94 ustawy kodeksu wykroczeń.

Gdy prowadzimy za ciężkie auto, musimy brać pod uwagę konsekwencje w postaci mandatu w wysokości 1,5 tys. zł. Policjanci mogą jednak zdecydować się na wyższą karę - do 5 tys. zł. W przypadku skierowania sprawy do sądu, kierowca musi się liczyć z ryzykiem otrzymania nawet 30 tys. zł. Ponadto art. 94 par. 3 ustawy Kodeksu wykroczeń mówi o tym, że kierując samochodem bez uprawnień musimy liczyć się z orzeczeniem zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

/fot. Jan BIELECKI/East News / instagram.com/makelifeeasier_pl

Tak mieszka Kasia Tusk. Wnętrza jej domu zachwycają jej fanów

Kasia Tusk od lat pozostaje jedną z najpopularniejszych polskich blogerek. Córka byłego premiera i przewodniczącego Platformy Obywatelskiej prowadzi bloga"Make Life Easier", za pomocą którego dzieli się z internautami m.in. swoimi przemyśleniami i inspiracjami modowymi. Influenserka jest też wyjątkowo aktywna w mediach społecznościowych, a jej konto Instagramowe obserwuje już ponad 400 tysięcy internautów. Córka Donalda Tuska od lat mieszka w Sopocie i chętnie pokazuje w sieci swoje mieszkanie, które znajduje się w kamienicy z początku XX wieku. Remont lokalu trwał ponad dwa lata, podczas których wymieniono m.in. instalację gazową i hydrauliczną. Odnowione mieszkanie zostało urządzone w odcieniach bieli, czerni i szarości, a zdjęcia jego wnętrza, które blogerka publikuje na swoim Instagramie, wywołuje zachwyt u jej fanów. /fot. instagram.com/makelifeeasier_pl

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Tagi:

Jan JałowczykAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jan.jalowczyk@goniec.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Jacek Kurski postawił warunki Kaczyńskiemu. Prezes PiS jasno odpowiedział

Czytaj więcej >
Pixabay/beejees

Wiadomości

Skarb Państwa zabierze emerytowi dorobek życia. "Brudne złodziejskie łapy"

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ważne informacje o emeryturach i 500 plus przed świętami. Prezes ZUS potwierdza

Czytaj więcej >
Fb/Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu

Wiadomości

Śląskie: Przyczepa wypięła się z tira i uderzyła w osobówkę. Nie żyją 3 osoby

Czytaj więcej >
Czy Robert Lewandowski zdoła przekonać Mateusza Morawieckiego do swoich racji? Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER; Lan Hongguang/Xinhua News/East News

Wiadomości

Pilne spotkanie Mateusza Morawieckiego z Robertem Lewandowskim. Chodzi o wielkie pieniądze

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Bronisław Komorowski uderza w Jarosława Kaczyńskiego. Padły mocne słowa

Czytaj więcej >