Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Już za miesiąc oczy świata biznesu i polityki będą zwrócone ku Katowicom. Coraz bliżej XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego
Materiał partnera
Materiał partnera 10.04.2024 16:49

Już za miesiąc oczy świata biznesu i polityki będą zwrócone ku Katowicom. Coraz bliżej XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego

kongres
Fot. materiał partnera

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w terminie 7-9 maja 2024 roku odbędzie się już 16. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W programie wydarzenia zaplanowano ponad 160 debat. Wiele z nich będzie poświęconych szeroko pojętej energii i transformacji.

Klimat, zrównoważona gospodarka i środowisko. Energia – transformacja i bezpieczeństwo. Cyfryzacja i nowe technologie. Inwestycje i finanse. Prawo i regulacje. Przemysł, surowce i paliwa. Transport, infrastruktura i mobilność. Zarządzanie, rynek pracy i społeczeństwo. Edukacja, nauka, innowacje. Miasto, region, metropolia. Ochrona zdrowia – przegląd głównych nurtów tematycznych 16. Edycji Kongresu nie pozostawia wątpliwości: podczas wydarzenia omówione zostaną największe wyzwania stojące przed polską i europejską gospodarką. Wymienione obszary staną się przyczynkiem do organizacji ponad 160. debat, którym będą towarzyszyły gale, finały konkursów i bankiety.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzenia brzmi: Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości. Prezes Grupy PTWP, pomysłodawca i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Wojciech Kuśpik, podkreśla, że wszystko wskazuje na to, że XVI edycja Kongresu będzie najciekawszą i najlepszą w dotychczasowej historii przedsięwzięcia.

Mamy nową sytuację polityczną w Polsce, mamy ogromne wyzwania geopolityczne, w tym właśnie wyzwania związane z transformacją. Kongres odbędzie się po sześciu miesiącach funkcjonowania nowego rządu, po wyborach samorządowych, na miesiąc przed wyborami do Europarlamentu, a także w rocznicę 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Obserwujemy ogromne zainteresowanie i oczekiwanie otwartego dialogu, a kongres zawsze był platformą do dyskusji. W tym roku będziemy rozmawiać o transformacji gospodarki, o transformacji sektora energii, o zielonej transformacji całego naszego życia, ale też o transformacji regionów – zapowiada Wojciech Kuśpik.

Europejski Kongres Gospodarczy to jest taka nasza perełka w województwie śląskim. Ona dzisiaj jest już potężna, bo to jest jednak kongres europejski i czujemy to co roku bardziej. Kongres wpisał się na stałe i bardzo mocno w geografię spotkań polityczno gospodarczych w naszym kraju i w naszym regionie. To bardzo ważne, żebyśmy dbali o niego, jak o coś szczególnego – dodaje Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący rady programowej Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Grono znamienitych gości na sesjach XVI EKG

Udział w Kongresowych debatach zapowiedzieli już m.in. Kadri Simson, komisarz UE ds. Energii, Iveta Radičová, premier Słowacji w latach 2010-2012, Karolis Žemaitis, wiceminister Ministerstwa Gospodarki i Innowacji Litwy; Rashed Abdulkarim Al Blooshi, podsekretarz w Departamencie Rozwoju Gospodarczego Abu Zabi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Amit Joshi, profesor IMD, ekspert w zakresie AI, analityki i strategii marketingowej.

Polski rząd reprezentować będą m.in.: Borys Budka, minister aktywów państwowych Polski; Marzena Czarnecka, minister przemysłu; Maciej Duszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji; Kamila Gasiuk-Pihowicz, poseł na Sejm RP, przewodnicząca Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka; Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej; Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odpowiedzialna za pion ds. Unii Europejskiej czy Izabela Leszczyna, minister zdrowia.

Świat biznesu reprezentować będą przedstawiciele zarządów największych firm i instytucji w Polsce, m.in. Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego; Rafał Brzoska, prezes InPost; Michał Fijoł, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT, prezes Polskiej Grupy Lotniczej; Przemek Gdański, prezes BNP Paribas Bank Polska; Natalia Hatalska, CEO i założycielka infuture institute; Sebastian Jabłoński, prezes Grupy Kapitałowej Respect Energy; Zbigniew Jagiełło, członek rad nadzorczych firm Blik, Asseco, EkoEnergetyka, MCI; Wiktor Janicki, prezes firmy AstraZeneca Pharma Poland; Agnieszka Kubera, prezeska Accenture Poland; Michał Mastalerz, partner zarządzający, prezes zarządu, PwC Polska; Artur Popko, prezes Budimeksu; Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej; Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED czy Przemysław Sztuczkowski, prezes firmy Cognor Holding.

Nowości w formule Europejskiego Kongresu Gospodarczego

W formule tegorocznego kongresu nie zabraknie nowych pomysłów. Jedną z nich będzie formuła dyskusji EEC Talks. Na otwartej scenie odbywać się będą rozmowy z zaproszonymi gośćmi, wśród których znajdą się znani ekonomiści, politycy, dyplomaci oraz inne inspirujące osoby ze świata biznesu, kultury i życia społecznego.

Na terenie kongresu pojawi się w tym roku także nowa przestrzeń o nazwie Green Planet, która odwoływać się będzie do zrównoważonego rozwoju i koncepcji green city. Efektowne namioty ze scenami i łączący je z Międzynarodowym Centrum Kongresowym tunel stworzą przejrzystą i zieloną, wielofunkcyjną przestrzeń konferencyjną, networkingową, wystawienniczą i wypoczynkową. Strefa ta, dodatkowo wzbogacona o oprawę wizualno- dźwiękową, w całości podporządkowana będzie idei rozwoju zgodnego z naturą, a uczestnicy kongresu będą mieli możliwość relaksu wśród zieleni.

Zaproponujemy też wiele innych, nowych form, poza standardowymi panelami – chodzi o to, żeby interakcja była jeszcze większa, żeby networking był jeszcze większy, bo biznes to są rozmowy. Badając satysfakcję z kongresu, pytamy, ile goście odbyli spotkań w jego ramach i okazuje się np., że odbywa się ponad 100 tys. spotkań przez te trzy dni. Jestem przekonany, że nawet jeśli promil z tego już się zakończy jakimś konkretnym faktem biznesowym, to jest to duża wartość – podsumował Wojciech Kuśpik.

Na tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy można się rejestrować pod linkiem: https://www.eecpoland.eu/2024/pl/rejestracja,3211/

W formule podstawowej jest to wydarzenie bezpłatne, otwarte dla wszystkich.

Materiał partnera.

Tagi: pieniądze