Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Jan Jałowczyk z Goniec.pl wyróżniony w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP
Irmina Jach
Irmina Jach 20.06.2023 18:59

Jan Jałowczyk z Goniec.pl wyróżniony w konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

Jan Jałowczyk
Goniec.pl

Jan Jałowczyk z Goniec.pl został wyróżniony w konkursie Nagroda Młodych Dziennikarzy im. Andrzeja "Ibisa" Wróblewskiego organizowanym przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej Oddział Warszawski. Jan został nominowany do nagrody za trzy teksty o tematyce społecznej. W konkursie brał udział także Karol Gąsienica - nasz ekspert od geopolityki. W jego ręce trafiło podziękowanie.

Jan Jałowczyk z Goniec.pl z wyróżnieniem

14 czerwca 2023 roku w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Andrzeja "Ibisa" Wróblewskiego, w której udział wzięli Jan Jałowczyk i Karol Gąsienica z redakcji Goniec.pl.

Jan Jałowczyk, dziennikarz Goniec.pl specjalizujący się w tematyce społecznej, został wyróżniony za reportaże dotyczące problemów branży funeralnej, sytuacji seniorów w Polsce i raport o polskich hospicjach. 

354456890_272499531997158_3751685535795226365_n.jpg
Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski/Krzysztof Żuczkowski
Nadchodzą wielkie zmiany w pogrzebach. Z jakimi wyzwaniami mierzy się branża funeralna?

Kim jest Jan Jałowczyk?

Jan Jałowczyk to humanista w stu procentach. Lubi obserwować otaczający go świat i ludzi. Uważa, że żyjemy w niezwykle ciekawych czasach, które warto opisać. Pracę w portalu Goniec.pl łączy ze studiami dziennikarskimi na Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Prywatnie jest wielkim melomanem, miłośnikiem kotów, ciszy i spokoju.

354570006_272499891997122_3808837697672837277_n.jpg
Stowarzyszenie Dziennikarzy RP Oddział Warszawski/Krzysztof Żuczkowski
Tagi: Warszawa
Godnie umierać. Raport o stanie polskich hospicjów [TYLKO U NAS]
Hospicjum
Godnie umierać. Jak się mają polskie hospicja?
Kondycja polskich hospicjów jest dramatyczna i pogarsza się z roku na rok. Brakuje przede wszystkim pieniędzy – wycena świadczeń dedykowanych opiece paliatywno-hospicyjnej w Narodowym Funduszu Zdrowia, pomimo dwóch tegorocznych korekt, w dalszym ciągu jest daleka od skali potrzeb. W obliczu pandemii, inflacji, wysokich cen energii oraz paliwa, nakłady te są skrajnie nieadekwatne i zupełnie niewystarczające. Często brakuje wolnych łóżek, niejednokrotnie personelu posiadającego odpowiednie kwalifikacje. Dodatkowo w polskim społeczeństwie pokutuje błędne przekonanie, że hospicjum to przykra szpitalna umieralnia, a zupełnie tak nie jest. Takie miejsca najczęściej przepełnione są życiem, szacunkiem do każdej chwili, życzliwością, empatią oraz ludźmi oddanymi drugiemu człowiekowi.
Czytaj dalej
Sprawdziliśmy, jak żyje się seniorom w Polsce. "Nie wystarcza ani na leki, ani na jedzenie"
Senior
Seniorzy w Polsce
Seniorzy w Polsce nie mają łatwo. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), pod koniec 2020 roku, liczba seniorów (60 lat i więcej) w Polsce wyniosła 9,8 mln. Biorąc pod uwagę tendencję wzrostową oznaczałoby to, że aktualnie odsetek seniorów w naszym kraju wynosi ponad 25 procent. Postępujący proces starzenia się polskiego społeczeństwa, zdaniem GUS, ma doprowadzić do sytuacji, gdzie liczba kobiet i mężczyzn w wieku 60 lat i ponad, w 2050 roku wyniesie 13,7 mln, czyli około 40 procent populacji Polski. Mówimy więc o ogromnej liczbie naszych rodaków. Jak się miewa polski senior? Jak wyglądają blaski i cienie życia po 60-tce? Czy to kres, a może początek czegoś nowego? Na te niezwykle złożone i skompilowane pytania starałem się znaleźć odpowiedzi wraz ze swoimi rozmówcami.
Czytaj dalej