Jak wypada wzrost naszego PKB na tle innych państw UE? Zaskakujące dane
W pierwszym kwartale 2023 roku PKB Polski wzrosło o 3,8 proc. To dobry wynik, który pokazuje pozytywny rozwój gospodarki. Niemniej, gdy porównamy PKB Polski z analogicznym okresem poprzedniego roku, widzimy, że wzrost był niewielki.
Zaskakujący wzrost PKP Polski
W ostatnich dniach namnożyło się wpisów na temat się rzekomo rewelacyjnego wzrostu polskiego PKB. Faktycznie, w pierwszym kwartale 2023 roku PKB naszego kraju znacznie przyspieszyło, osiągając najlepszy wynik w Europie. Wzrost o 3,8 proc. ma być nieosiągalny dla innych europejskich gospodarek.
Na drugim miejscu plasuje się Luksemburg z 2 proc. wzrostu. Powyżej 1 proc. mają Portugalia (1,6 proc.) i Chorwacja (1,4 proc.). W wielu krajach PKB rosło bardzo wolno, w wielu spadało. Na końcu tabeli jest Irlandia ze spadkiem o 4,6 proc.
Wytworzyliśmy 4,21 proc. unijnego PKB
Danych tych nie powinno się ich interpretować wybiórczo, nie uwzględniając innych czynników. W przypadku porównania pierwszego kwartału 2023 roku z czwartym kwartałem 2022 roku mamy do czynienia z tzw. efektem niskiej bazy. W czwartym kwartale ub. roku zanotowano spadek dynamiki PKB o 2,3 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału.
Gorszą dynamikę wykazało tylko 8 na 34 państw Europy, których dane zebrał Eurostat. Zgodnie z raportem Polska wytworzyła w pierwszym kwartale 4,21 proc. unijnego PKB. To drugi najlepszy wynik w historii po pierwszym kwartale 2022 roku (4,25 proc.).
Prognozy okazały się bardziej pesymistyczne niż rzeczywistość
Licząc rok do roku, w I kwartale 2023 r. PKB Polski skurczył się o 0,2 proc., co jest powyżej mediany prognoz na poziomie –0,9 proc. Jednocześnie jest to drugi najniższy odczyt w historii danych z wyjątkiem okresu pandemii COVID–19.
- Sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa miały słabe miesiące zimą, ale najprawdopodobniej segment usług wyraźnie odbija. Tutaj widać ożywienie w wielu regionach świata i to ten segment będzie najprawdopodobniej motorem wzrostu PKB w dalszej części roku. A przypomnijmy, GUS nie publikuje danych miesięcznych z tego segmentu - przekazał Mikołaj Raczyński, dyrektor zarządzający i inwestycyjny Portu.
Źródło: Eurostat, naTemat