ISKK przed świętami podał dane dotyczące religijności Polaków
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował najnowszy Rocznik Statystyczny Kościoła w Polsce, w którym przedstawiono dane dotyczące m.in. parafii, przyjmowania sakramentów i edukacji religijnej w 2020 roku. Oprócz tego zbadany został również wpływ epidemii koronawirusa na życie polskich katolików.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego jest najstarszym w Polsce, niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów. Co roku prezentuje on dane dotyczące różnych aspektów katolicyzmu w kraju.
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia instytucja postanowiła w końcu opublikować statystyki za 2020 rok. Wynika z nich jednoznacznie, że religijność Polaków wciąż spada, a znaczący wpływ na praktykowanie ma także pandemia koronawirusa.
Mniej chrzcin, bierzmowań i ślubów
Zaprezentowane dane mogą niepokoić, gdyż wskazują na wyraźny trend spadkowy jeśli chodzi o przystępowanie do sakramentów wśród mieszkańców Polski.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
W 2020 roku sakramentu chrztu udzielono 312,1 tys. dzieci, czyli aż o 16,3 proc. mniej niż w 2019 roku. W znacznej mierze ochrzczeni nie mieli ukończonego roku życia. Do bierzmowania natomiast przystąpiło 252,3 tys. osób, co stanowi o 34 proc. mniej niż w poprzednim roku. Źle wygląda także statystyka dotycząca ślubów, których zawarto 91,5 tys. - o 26,8 proc. mniej niż w poprzednim badaniu. Względem 2019 r. wzrosła więc jedynie liczba osób przystępujących do pierwszej Komunii Świętej.
Kryzys wiary wśród uczniów
Badania Instytutu obnażyły niestety także smutną prawdę dotyczącą religijności wśród dzieci w wieku szkolnym. Od lat Kościół z niepokojem obserwuje odpływ uczniów uczęszczających na katechezę i jak do tej pory nie znalazł sposobu, by go zatrzymać.
W roku szkolnym 2020/21 na lekcje religii we wszystkich typach placówek edukacyjnych uczęszczało 85,7 proc. uczniów. Najwięcej w diecezjach na południu kraju: tarnowskiej, przemyskiej i rzeszowskiej.
Najmniej dzieci uczestniczyło w katechezie w dużych miastach, takich jak Wrocław, Poznań czy Warszawa. Co znamienne, niechęć do udziału w lekcjach religii wzrasta wraz z wiekiem badanych.
Mniej księży i zakonnic
W 2020 roku w Polsce działalność duszpasterską prowadziło 10 361 parafii katolickich, z czego 661 stanowiły parafie zakonne. W porównaniu do roku 2019 liczba parafii utrzymała się praktycznie na stałym poziomie.
Do diecezji przypisanych było ponad 24 tys. księży, czyli o 2 proc. mniej niż w roku poprzednim. W 2020 roku działało też 2 071 domów zgromadzeń czynnych, które gromadziły ogółem 16,8 tys. sióstr zakonnych. Spadek liczby sióstr wyniósł 2,5 proc. Najliczniejszymi zakonami żeńskimi w Polsce są: Służebniczki, NMP Starowiejskie, elżbietanki oraz szarytki.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Nie żyje aktor Maciej Zabielski. Widzowie znali go m.in. z serialu "Świat według Kiepskich"
Dzieci Anny Kalczyńskiej trafiły do szpitala. Gwiazda stacji TVN nie może ich odwiedzać
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: iskk.pl