Historyczna decyzja polskiego Kościoła. Kobiety zostaną dopuszczone do ordynacji na księży
Przełomowa decyzja po tajnym głosowaniu, które odbyło się na Synodzie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Zdecydowano, że kobiety będą dopuszczone do ordynacji na księży. Historyczna zmiana wejdzie w życie wraz z początkiem 2022 roku. Wielu członków wspólnoty nie spodziewało się takiego rozwoju spraw. Do tej pory rola kobiet była ograniczona.
Jak dotąd kobiety w Kościele Ewangelicko-Augsburskim mogły pełnić funkcję diakonów i miały prawo do udzielania sakramentów oraz odprawiania nabożeństw. Po tajnym głosowaniu, które odbyło się na synodzie w Polsce, będą miały znacznie większe możliwości. Niespodziewanie podjęto decyzję, która wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.
Od następnego roku szykują się poważne i zaskakujące zmiany w polskim Kościele Ewangelicko-Augsburskim. Kobiety będą dopuszczone do ordynacji na księży, a to oznacza, że członkini wspólnoty będą mogły prowadzić parafie, nawet kandydować do posługi biskupa . Wniosek został złożony przez Synodalną Komisję Kobiet.
Zmiana roli kobiet w Kościele Ewangelicko-Augsburskim
Po złożeniu wniosku przez Synodalną Komisję Kobiet w Kościele Ewangelicko-Augsburskim zarządzono tajne głosowanie. Propozycja dotyczyła poważnej zmiany Zasadniczego Prawa Wewnętrznego, dlatego musiała zostać zatwierdzona przez 2/3 synodałów. Ostatecznie za wnioskiem zagłosowało 45 z nich, 13 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Głosowanie zakończyło się podziękowaniami ze strony księdza Jerzego Samca za złożenie wniosku. Duchowny zaapelował także o wyrażenie szacunku wobec osób, które głosowały przeciw zmianom. Kapłan podkreślił, że kobiety zawsze odgrywały w życiu wspólnoty ważną rolę i ich postawa nigdy nie spotkała się z krytyką . Warto dodać, że polski Kościół Ewangelicko-Augsburski był jednym z ostatnich w Europie, który nie dopuszczał kobiet do ordynacji na księży.
Starania o zmiany w Kościele trwały od lat 60.
Walka o równouprawnienie w dostępie do funkcji kościelnych rozpoczęły się we wspólnie ewangelicko-augsburskiej już w latach 60. Wówczas umożliwiono absolwentkom teologii wprowadzenie w urząd nauczania kościelnego. Katechetki otrzymały także możliwość odprawiania nabożeństw oraz zajmowania się pracą duszpasterską w parafiach.
Kolejny duży krok został podjęty w 1999 roku, gdy Kościół Ewangelicko-Augsburski wprowadził zmiany w Pragmatyce Służbowej i dopuścił kobiety do posługi diakona. Dzięki temu członkinie wspólnoty otrzymały dostęp do niemal wszystkich elementów posługi prezbiteriańskiej. Nie mogły jednak prowadzić swoich parafii.
Synodalna Komisja Teologii i Konfesji w 2008 roku uznała, że nie ma żadnych przeszkód teologicznych ku temu, by kobiety zostały dopuszczone do ordynacji na księży. Osiem lat później większość synodałów zagłosowała za wnioskiem o pełne równouprawnienie kobiet pełniących posługę w Kościele Ewangelicko-Augsburskim po raz pierwszy w historii. Do wymaganej większości brakowało wówczas ośmiu głosów.
– Dziś Synod Kościoła przyjął większością kwalifikowaną wniosek o ordynację kobiet! Bardzo się cieszę i dziękuję wszystkim, którzy od dekad wnosili swój wkład, abyśmy dziś mieli historyczny dzień – oświadczono na Twitterze.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Edward Dymek został pochowany w kwaterze dla bezdomnych. Jego grób może przestać istnieć
-
Rodzina zrobiła sobie zdjęcie. Widać na nim zaskakujący szczegół
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl
Źródło: WP