Goniec.pl Fakty Historia i Teraźniejszość na maturze z WOS-u? Nauczyciele nie kryją zdumienia
Piotr Molecki/East News

Historia i Teraźniejszość na maturze z WOS-u? Nauczyciele nie kryją zdumienia

14 czerwca 2022
Autor tekstu: Ada Rymaszewska

Nowy przedmiot Historia i Teraźniejszość jeszcze na dobre nie zagościł w planach lekcji, a już wywołuje liczne kontrowersje. Poza szeroko krytykowaną podstawą programową, wątpliwości budzą też doniesienia dziennikarzy portalu TVN24, którzy twierdzą, że wiedza z HiT-u ma być sprawdzana na maturze z wiedzy o społeczeństwie. Pytani o komentarz nauczyciele nie kryją zdumienia .

Zagadnienia omawiane na historii i teraźniejszości mają pojawić się na maturze rozszerzonej z WOS-u już od 2026 roku. Tvn24.pl zauważa, że byłoby to bezprecedensowe rozwiązanie, gdyż w żadnym innym przypadku egzamin maturalny nie obejmuje materiału z dwóch przedmiotów, które dodatkowo mogą być nauczane przez różnych nauczycieli.

- W przypadku egzaminu maturalnego z przedmiotu wiedza o społeczeństwie wskazano, że egzamin maturalny z tego przedmiotu obejmuje określony w podstawie programowej kształcenia ogólnego zakres podstawowy dla przedmiotu historia i teraźniejszość oraz zakres rozszerzony dla przedmiotu wiedza o społeczeństwie - napisano.

HiT na maturze z WOS-u. Nauczyciele są sceptyczni

Pomysł został skomentowany przez nauczycieli, którzy nie spodziewali się, że MEiN wpadnie na tak rewolucyjny pomysł.

- Do tej pory myśleliśmy, że to będzie taki "michałek", którym nie trzeba się specjalnie przejmować, więc nie trzeba się martwić jego ideologizacją, a teraz robi się z tych lekcji poważna sprawa - powiedział jeden z nich.

Nauczycielka historii z Poznania Agnieszka Jankowiak-Maik (popularna w sieci Babka od Histy) twierdzi, że zaproponowane rozwiązanie skutecznie zniechęci uczniów do wyboru WOS-u jako przedmiotu maturalnego, który już teraz nie cieszy się popularnością.

- Średnie wyniki co roku są bardzo niskie, średnia krajowa z tego egzaminu to dwadzieścia kilka procent. A jeśli mamy do tego jeszcze dołożyć taki ogrom materiału z najnowszej historii Polski i świata, jaki omawiany będzie na historii i teraźniejszości, to ten wybór przestanie być całkowicie atrakcyjny. Minister Czarnek w naturalny sposób wykosi maturzystów i ten przedmiot - komentuje.

Z kolei dr Sławomir Drelich z I LO w Inowrocławiu jest pewien, że na początku odpadną wszyscy ci, którzy nie przepadają za uczeniem się historii, a następnie osoby załamane perspektywą dwóch lat HiT-u i przerażeni ogromem materiału.

- Ale myślę sobie, że może o to chodzi? Może celem jest całkowite usunięcie WOS-u ze szkoły i zalegalizowanie stanu analfabetyzmu obywatelskiego? Chciałbym, aby nie były to pytania retoryczne - zastanawia się.

Czarnek broni nowego przedmiotu

Dziś Ministerstwo Edukacji i Nauki zorganizowało konferencję dla nauczycieli dotyczącą HiT-u, który wchodzi do szkół wraz z początkiem nowego roku szkolnego.

Przemysław Czarnek przekonywał, że przedmiot jest potrzebny, gdyż Polacy, którzy znają najnowsze dzieje i wydarzenia są w zdecydowanej mniejszości, a całe pokolenia "podatne są na manipulację".

Minister bronił też budzącego liczne wątpliwości podręcznika do HiT-u autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.

- Tylko dlatego, że profesor napisał podręcznik do HiT-u jest hejtowany przez, niekiedy, jego przyjaciół. Za prawdę zawsze płaci się wielką cenę i dziś za prawdę trzeba płacić, ale my jesteśmy tu po to, żeby stać przy prawdzie i przy panu profesorze - zapewniał.

W udostępnionych pierwszych stronach książki można wyczytać m.in. że wśród najpopularniejszych ideologi znajdują się obecnie feminizm i gender, w UE „różne są religie, co usiłuje się już niwelować poprzez lansowanie ateizmu”, a przy okazji wyliczania polskich strat z II wojny światowej przeciwko rekompensatom protestują „polskojęzyczne media znajdujące się w rękach niemieckich właścicieli”.

Nowy przedmiot historia i teraźniejszość zastąpi w liceum, technikum i w szkole branżowej pierwszego stopnia wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym (wciąż będzie można wybrać WOS na poziomie rozszerzonym) . Historii i teraźniejszości mają uczyć nauczyciele, którzy uczą historii albo WOS-u.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: TVN24, Radio ZET

Obserwuj nas w
autor
Ada Rymaszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport