"GW": jest projekt emerytur stażowych. Padły konkretne daty możliwego wprowadzenia
Do Sejmu trafił projekt ustawy dotyczący emerytur stażowych. Pod projektem "Solidarność" zebrała 235 tys. podpisów. - Wiem, że prezes Kaczyński jest za, choć wcześniej nie był przekonany - w nieoficjalnych rozmowach przyznaje polityk Prawa i Sprawiedliwości. Wszystko wskazuje na to, że emerytury stażowe, a więc obniżenie wieku emerytalnego może wejść w życie już w 2022 roku.
- Dostajemy głosy od ludzi, że emerytury stażowe to jest to, na co tysiące Polaków czeka - stwierdza w nieoficjalnym komentarzu dla "Gazety Wyborczej" polityk PiS. Już niedługo w związku z projektem "Solidarności" obniżenie wieku emerytalnego może stać się faktem.
Jeszcze w grudniu tego roku Sejm ma zająć się projektem ustawy dotyczącej emerytur stażowych. Zmiany miały zajść w podejściu do sprawy samego prezesa PiS, który teraz przychylniejszym okiem patrzy na propozycje "Solidarności".
Emerytury stażowe zaowocują kolejnym obniżeniem wieku emerytalnego
O złożeniu w Sejmie projektu, który przyniesie ze sobą możliwość szybszego przejścia na emeryturę, informuje "Gazeta Wyborcza". Nieoficjalne rozmowy dziennikarzy "GW" z politykami PiS wskazują, że partia rządząca najprawdopodobniej przychyli się do propozycji "Solidarności".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdyby tak się stało, to już w 2022 roku, na emeryturę mogłyby przechodzić nawet 55-letnie kobiety. Projekt, pod którym podpisało się 235 tys. osób zakłada, że prawa emerytalne nabywałoby się po przepracowaniu konkretnej liczby lat i nie byłoby to zależne od wieku danego pracownika.
W przypadku, gdy 20-letnia kobieta rozpoczyna pracę i przepracuje zakładane w projekcie 35 lat, mogłaby w wieku 55 lat odejść na emeryturę. Projekt zakłada obniżenie wieku emerytalnego również dla mężczyzn. W ich przypadku wymogiem byłoby przepracowanie 40 lat.
- Ta inicjatywa jest bardzo ważna dla polskich pracowników, którzy ciężko pracują, którzy od początku swojej kariery zawodowej opłacają składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i mają uzbierany kapitał emerytalny - przekonywał przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", Piotr Duda.
Polacy tego oczekują
Pierwsze obniżenie wieku emerytalnego miało miejsce w 2017 roku. Za tę zmianę również odpowiada Prawo i Sprawiedliwość. - W omawianym przypadku tych, którzy ciężko pracują przez całe swoje życie zawodowe i chcieliby przechodząc na emeryturę, odpocząć w kwiecie wieku. Inicjatywę "Solidarności" popieram - wprost przyznał w rozmowie z portalem tysol.pl polityk PiS Jan Mosiński.
Od kilku lat Piotr Duda głośno nawołuje do zmian przepisów regulujących prawo do emerytury. - Emerytury stażowe są dopełnieniem całego systemu emerytalnego w Polsce - przekonuje przewodniczący "Solidarności".
Okazuje się jednak, iż kusząca wizja wcześniejszego odejścia z pracy nie dla wszystkich jest korzystna. Na emeryturach stażowych stracą przede wszystkim kobiety.
Kobiety będą dostawać jeszcze niższe emerytury
Eksperci monitorujący sytuację emerytów wprost mówią, że na emeryturach stażowych stracą kobiety, które już teraz dostają średnio o 1 tys. złoty niższe emerytury niż mężczyźni.
- Kolejne obniżenie wieku w postaci emerytur stażowych spowoduje, że świadczenia kobiet jeszcze bardziej się obniżą i będą w okolicach emerytury minimalnej - przekazuje w rozmowie z "GW" dr Łukasz Wacławik z wydziału zarządzania krakowskiej AGH.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: wyborcza.biz