Gdzie wyrzucić wypalony znicz? Wielu Polaków popełnia beznadziejny błąd
W dzień Wszystkich Świętych tysiące Polaków ruszą na cmentarze, aby powspominać swoich bliskich. Jak co roku wiąże się to też z ogromną ilością odpadów, które zaleję śmietniki i kontenery. Wśród nich są m.in. wypalone znicze, które rzadko trafiają do odpowiedniego pojemnika. Który zatem należy wybrać? Zapraszamy do lektury.
Apelują o segregowanie śmieci w dniu Wszystkich Świętych
Kilka dni temu Unia Metropolii Polskich wraz z Polską Radą Ekumeniczną oraz Inicjatywą (Nie)zapomniane cmentarze wystosowały “Apel o ekologiczną refleksję podczas obchodów Wszystkich Świętych ”. Zwracają w nim uwagę, że co roku nekropolie wręcz toną w trudnych do przetworzenia śmieciach, takich jak znicze i sztuczne kwiaty, które zalegają zarówno w kontenerach, jak i obok nich.
Pamięć o zmarłych i troska o środowisko mogą iść w parze. Inicjatywa zrzesza m.in. historyków, społeczników, którzy dbają o opuszczone cmentarze oraz ekspertów, którzy przygotowali społeczny projekt prawa pogrzebowego. Wszyscy promujemy ekologiczne formy upamiętnienia. Zamiast nadmiaru zniczy i sztucznych kwiatów zachęcamy do symbolicznego znicza i naturalnej wiązanki - przekazała dr hab. Agnieszka Piskorz-Ryń z Inicjatywy (Nie)zapomniane cmentarze, pomysłodawczyni apelu.
Ogromne ilości odpadów na cmentarzach
Serwis PortalKomunalny.pl wyliczył, że przeciętny cmentarz w dniu Wszystkich Świętych generuje 200 ton odpadów. Nekropolii w Polsce jest ok. 13 tys. zatem w skali całego kraju daje to sumę 3 mln ton śmieci. Poza gigantyczną ilością odpadów problem polega również na błędnym segregowaniu.
Chociażby plastikowe wkłady, które znajdują się w zniczach, zazwyczaj trafiają do złych pojemników. Przedmioty wykonane z tego tworzywa się nie odzyskuje, dlatego powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Na niektórych cmentarzach zarządcy zalecają, by wkłady wyrzucić do żółtego pojemnika - wówczas należy stosować się do tych zasad.
ZOBACZ: Znicze z Lidla, Biedronki czy Carrefoura? Z tego sklepu palą się najdłużej
Gdzie wyrzucić szklany znicz?
Wkłady to tylko wierzchołek góry lodowej. Wśród dużej ilości odpadów znajdują się także szklane znicze. Choć wydawałoby się, ze powinny trafić do pojemników na właśnie takie tworzywo, to warto wiedzieć, że znicz wykonany jest z innego rodzaju szkła niż butelka czy słoik - zawiera bowiem różne domieszki, o innej temperaturze topnienia niż szkło opakowaniowe. Dlatego szklana ozdoba nagrobna powinna trafić do odpadów zmieszanych .