Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Garwolin: zatrucie czadem. Aż dwa śmigłowce LPR na miejscu zdarzenia
Jakub Franek
Jakub Franek 06.01.2023 20:29

Garwolin: zatrucie czadem. Aż dwa śmigłowce LPR na miejscu zdarzenia

Do dramatycznego wypadku doszło w miejscowości Ławy niedaleko Myśliborza (woj. zachodniopomorskie).
Flickr/Maciej Sierżęga/zdjęcie ilustracyjne

Niebezpieczny wypadek w Garwolinie pod Warszawą. Matka wraz z dwójką dzieci zatruła się tlenkiem węgla. Interweniowało pogotowie ratunkowe i straż pożarna. W akcji użyto dwóch śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Poszkodowani walczą o życie w szpitalu.

Garwolin — rodzina zatruta czadem

Do zdarzenia doszło w piątek 6 stycznia w Garwolinie w województwie mazowieckim. Po godzinie 14 straż pożarna i pogotowie ratunkowe interweniowało w domu jednorodzinnym przy ulicy Jagodzińskiej. Na miejscu znaleziono trzy osoby zatrute czadem. Dorosłą kobietę i dwójkę dzieci.

Ratownicy natychmiastowo przystąpili do akcji ratunkowej. W akcji brały udział aż dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, w pierwszej kolejności zajęto się poszkodowanymi w najcięższym stanie:

- Strażacy ewakuowali osoby z budynku oraz wspólnie z zespołami ratownictwa medycznego udzielali im pomocy. Następnie zabezpieczyli miejsce lądowania dla śmigłowców LPR, którymi kobieta i dziecko zostali przetransportowani do szpitali. Drugie dziecko przewieziono do szpitala karetką - relacjonuje młodszy brygadier Tomasz Biernacki, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie.

Należy zachować ostrożność w sezonie grzewczym

Największa liczba zatruć czadem przypada na sezon grzewczy. Tlenek węgla zabija przez łączenie się z czerwonymi krwinkami, uniemożliwiając im przyjmowanie tlenu, co może doprowadzić do śmierci przez anoksemię.

Szybka reakcja ratowników jest kluczowa przy zatruciach, dlatego też nie należy wahać się z przewietrzeniem pomieszczenia i kontaktem z lekarzem, kiedy wystąpią objawy takie jak: duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, oszołomienie, osłabienie, przyśpieszenie czynności serca i oddychania.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

źródło: warszawa.wyborcza.pl