Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Galerie > Pieniądze dosłownie leżą na ziemi. Seniorze, te ulgi ci się należą
23.01.2023 09:26

Pieniądze dosłownie leżą na ziemi. Seniorze, te ulgi ci się należą

Ulgi dla seniorów mogą realnie pomóc wszystkim, których emerytura nie osiąga najwyższych progów. Nie tylko dodatkowe świadczenia, jak 13. emerytura mogą podreperować domowy budżet. Warto wiedzieć, na czym i jakie pieniądze można zyskać. Emeryci mogą korzystać z szeregu zniżek oraz ulg, ale nie każdy wie, że część z nich nie musi płacić podatku, może jeździć pociągiem PKP ze zniżką, czy otrzymywać leki całkowicie za darmo. Wyjaśniamy, jakie ulgi dla seniorów obowiązują w 2023 r.

Ulgi dla seniorów 2023 r.
Ulgi dla seniorów 2023 r.

Slajd 1 z 10

Emerytura to nie wszystko, oto ulgi dla seniorów

Emerytura to główne źródło utrzymania dla ponad 6 milionów osób w Polsce. Niemniej wiele seniorów nie ukrywa, że trudno jest im związać koniec z końcem, a odłożenie pieniędzy graniczy z cudem. Ulgi dla seniorów to przywilej, z którego warto korzystać. Niemniej wielu emerytów nie ma świadomości, że mogą płacić mniej. Poniżej tłumaczymy, jakie ulgi dla seniorów w 2023 r. są realną opcją na obniżenie kosztów życia.

Slajd 2 z 10

Nie każdy emeryt musi płacić podatek

Emerycie, nie w każdym przypadku musisz zapłacić podatek. Czas płynie nieubłaganie i niedługo rozpocznie się rozliczanie podatku za 2022 r. Nie wszyscy seniorzy muszą to robić. Wszystko za sprawą podwyższonej kwocie wolnej od podatku. Dlaczego? Wyjaśniamy.

Slajd 3 z 10

Ulgi dla seniorów: PIT-0

Ulga dla seniorów przyjmuje przeróżne kształty. Jedną z wariacji na ten temat jest PIT-0. Jest to ulga dla tych seniorów, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal kontynuują pracę zawodową. Nie ma znaczenia, czy pracują na umowę o pracę, umowę zlecenie, czy sami są przedsiębiorcami. Ważne jest, iż aby skorzystać z PIT-0 nie należy rozpocząć pobierania emerytury z ZUS, a kontynuowanie pracy zawodowej. Jak podaje portal gazetasenior.pl, pracujący seniorzy zarabiający do 85 528 zł są zwolnieni z PIT. Aby skorzystać z tej ulgi, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku.

Slajd 4 z 10

Ulgi dla seniorów: podatek

Rządzący, podnosząc kwotę wolną od podatku do 30 tys. złotych, jednym ruchem ręki sprawili, iż osoby z emeryturami wynoszącymi 2500 zł zwolnione są z podatku. Ci seniorzy bowiem nie przekraczają wspomnianego wcześniej progu. Ulgi dla seniorów obowiązują również dla osób, które mimo nabycia praw emerytalnych zdecydowali się dalej pracować. Sprawdź, jak możesz zyskać.

Slajd 5 z 10

Ulgi dla seniorów: bilety na pociągi PKP

Ostatnie podwyżki cen biletów PKP wywołały falę oburzenia wśród Polaków. Osoby starsze mogą walczyć z drożyzną, korzystając z ulgi dla seniorów na przejazdy PKP. Bilet Seniora zezwala na to, by osoby, które ukończyły 60. rok życia mogły skorzystać z 30 proc. zniżki na bilet. Ulga ta obowiązuje w pociągach "PKP Intercity" zarówno w wagonach I, jak i II klasy. To jednak nie wszystko.

Slajd 6 z 10

Ulgi dla seniorów: darmowe leki

Seniorzy idący do apteki z drżeniem serca czekają na wiadomość o tym, ile pieniędzy zostawią przy ladzie. Warto wiedzieć, że nie wszyscy muszą płacić za leki. Jedną z ulg dla seniorów są darmowe leki dla wszystkich, którzy ukończyli 75. rok życia. - W 2023 r. na liście leków 75+ znajdują się 2052 pozycje - poinformował portal gazetaseniora.pl. Darmowe leki należą się już dzień po 75. urodzinach. Wystarczy, że lekarz wypisze tzw. receptę "S".

Slajd 7 z 10

Ulgi dla seniorów: tańsze leki w aptekach

Co ważne, chociaż nie wszyscy mogą skorzystać z darmowych leków, gdyż nie skończyli 75 lat, to już ulga dla seniorów oferująca tańsze leki jest dostępna dla większej ilości emerytów. Ulga na leki działa w ramach ulgi rehabilitacyjnej. O co w niej chodzi? Podczas rozliczania podatku za poprzedni rok senior posiadający status osoby niepełnosprawnej może odliczyć koszt leków, czy nawet opatrunków. Ważny jest narzucony odgórny limit. Aby skorzystać z tej ulgi, konieczne jest miesięczne wydawanie na leki więcej niż 100 zł.

Slajd 8 z 10

Ulgi dla seniorów: zniżki na pociąg

Zawsze warto sprawdź zniżki oferowane przez lokalnych przewoźników. Nie tylko PKP zdecydowało się na ukłon w stronę seniorów. Dla przykładu Szybka Kolej Miejska w Warszawie (SKM) oferuje roczny bilet dla seniora, którzy ukończyli 65 lat za jedyne 50 zł. A emeryci oraz renciści, którzy nie ukończyli jeszcze 65. roku życia, mają w warszawskim ZTM prawo do 50 proc. ulgi na bilety. Seniorzy na Śląsku również mogą skorzystać ze zniżek. Koleje Śląskie oferują osobom po 60. roku życia 25 proc. zniżkę.

Slajd 9 z 10

Ulgi dla seniorów: abonament RTV

Abonament RTV jest obowiązkowy dla wszystkich posiadających radia i telewizory. Chociaż kwota nie jest powalająca na kolana (24,50 zł miesięcznie za telewizor i 7,50 zł za radio), to emeryci liczący każdy grosz chętnie zrezygnują z uiszczania tej opłaty. Jedną z ulg dla seniorów jest zwolnienie z opłaty abonamentu RTV. Wszyscy, którzy ukończyli 75. rok życia, miesiąc po urodzinach nie muszą już płacić. Poczta Polska sama ustala, kto przekracza granicę wieku. Seniorzy zatem nie muszą pamiętać o złożeniu właściwych wniosków.

Slajd 10 z 10

Ulgi dla seniorów: abonament RTV

Ulga dla seniorów na abonament RTV przysługuje również osobom, które nie skończyły 75. roku życia. Wszystkie osoby, które skończyły 60 lat, także mogą nie opłacać abonamentu za telewizor i radio. Jest jednak jeden warunek: osoby te nie mogą pobierać emerytury większej niż połowa przeciętnego wynagrodzenia w roku poprzednim.

Tagi: