Fatalne wieści dla pacjentów. Zniknie popularna forma recepty
Ministerstwo Zdrowia przekazało, że roczne recepty ulegną likwidacji. Zamiast nich zostanie wprowadzone rozwiązanie, które ma zapobiegać marnowaniu leków i narażaniu na marnowanie pieniędzy z refundacji.
Ważne zmiany w e-receptach
Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany dotyczące przepisywania leków. Jedną z kluczowych dla pacjentów jest likwidacja rocznej e-recepty. Jak podali przedstawiciele resortu, zamiast niej lekarz będzie mógł przepisać jednorazowo jeden lek na kilku receptach, które będą ważne maksymalnie przez 180 dni.
Warto przypomnieć, że ministerstwo wprowadziło niedawno również przepisy ograniczające liczbę recept, które lekarz może wystawić w ciągu jednego dyżuru oraz wprowadził limit przyjmowanych pacjentów.
Skąd taka decyzja?
Likwidacja rocznej e-recepty została zaplanowana w projekcie nowelizacji tzw. ustawy refundacyjnej skierowanym do pierwszego czytania w Sejmie. Według kierownictwa Ministerstwa Zdrowia roczna recepta nie sprawdziła się. Głównymi problemami mają być:
- długi okres bez kontroli stanu zdrowia pacjenta,
- konieczność przeliczania przez farmaceutów ilości leku, który mogą wydać,
- braki dostępności leków spowodowane wykupywaniem ich przez pacjentów od razu na cały rok.
Lekarze POZ mają negatywne zdanie nt. zmian
Do pomysłu likwidacji recepty rocznej krytycznie podchodzą lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, ponieważ oznacza to częstsze wizyty pacjenta i zajmowanie miejsca w kolejce innym. Lekarze POZ podkreślają, że recepta roczna ma sens w sytuacji choroby przewlekłej, gdy wiadomo, że pacjent będzie przyjmował leki do końca życia, a terapia jest już ustalona. Dotyczy to m.in. pacjentów z nadciśnieniem, problemami neurologicznymi czy chorobami tarczycy. W ubiegłym roku zrealizowano 20 mln takich recept.
Źrodło: Ministerstwo Zdrowia