Goniec.pl Wiadomości Fatalna seria zatruć tlenkiem węgla. Do szpitali trafiło 16 osób, w tym małe dzieci
Flickr/Krzysztof Wojtkowiak/zdjęcie ilustracyjne

Fatalna seria zatruć tlenkiem węgla. Do szpitali trafiło 16 osób, w tym małe dzieci

22 stycznia 2023
Autor tekstu: Ada Rymaszewska

W samym środku sezonu grzewczego nie brak doniesień o niebezpiecznych zdarzeniach wywołanych ulatnianiem się tlenku węgla. O włos od prawdziwych dramatów było w podwarszawskich Markach i Świnoujściu, gdzie w sumie zatruło się aż 16 osób, w tym dzieci. Poszkodowani trafili do szpitali. Od początku października strażacy interweniowali już ponad 1500 razy.

Zdradliwy tlenek węgla w natarciu. Czarna seria wciąż trwa

Niezwykle groźny dla naszego zdrowia i życia tlenek węgla znów atakuje. Gdy na dworze zimno, Polacy nie oszczędzają na ogrzewaniu, którego źródłem bardzo często są, chociażby piecyki grzewcze. I choć w mroźne dni są one prawdziwym wybawieniem, wystarczy moment lub chwila nieuwagi, by stały się przyczyną prawdziwego dramatu .

Centymetry od takowego było właśnie minionej doby m.in. w Świnoujściu, gdzie czadem zatruło się 12 osób, w tym 9 dzieci , mieszkających w dwóch lokalach w bloku. Prawdopodobnie źródłem zagrożenia był tam niesprawny piec grzewczy. Wszystkich poszkodowanych trzeba było przewieźć do szpitala . Równie niebezpiecznie było w Markach pod Warszawą, gdzie doszło do zatrucia czadem trójki dzieci i osoby dorosłej .

Strażacy chcą regulacji prawnych

Przypadki ze Świnoujścia i Marek pokazują, jak ważne jest to, by montować czujniki tlenku węgla . W piątek przypominał o tym goszczący w radiu RMF FM szef Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Andrzej Bartkowiak.

- Wiele pracy włożyliśmy w tzw. prewencję społeczną. Rozdajemy w wielu akcjach czujki gazu. Apelujemy, namawiamy. (...) Cały czas większość naszych domów jest ogrzewana w sposób konwencjonalny, czyli piecykami - gazowymi czy węglowymi. To powoduje to zagrożenie - zaznaczał.

Jak dodał, PSP planuje projekt, którego celem będzie zobligowanie deweloperów do montowania w domach czujek czadu czy ognia , których koszt wynosi zaledwie 60-80 zł i jest niczym w porównaniu z wartością ludzkiego życia.

- My wiemy, że w Polsce tak to działa, że jak się zmusza albo wręcz przymusza - to czasami działa to odwrotnie. Ale trzeba będzie jednak chyba zrobić krok, by ustawą uregulować tę sprawę - przyznał gen. bryg. Bartkowiak.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: RMF FM

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Obserwuj nas w
autor
Ada Rymaszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport