Do zgarnięcia 5000 złotych dopłaty. Czas do 15 listopada
Niewiele ponad tydzień zostało na składanie wniosków o dotacje od rządu, która może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Projekt skierowany jest do sporego grona Polaków. Kto może liczyć na zastrzyk gotówki? Wyjaśniamy.
Ostatnie chwile na złożenie wniosku
W piątek, 15 listopada 2024 r. upływa termin składania wniosków o dotacje dla rolników , których uprawy do 10 września zostały zniszczone przez grad, ulewne deszcze, wiosenne przymrozki lub huragan. Kwota dofinansowania zależy od zakresu poniesionych szkód i może wynieść od 1000 do 3000 złotych na 1 ha. Istnieją jednak przypadki, w których państwo przyzna znacznie więcej pieniędzy.
Co istotne, straty te muszą być oszacowane przez specjalną komisję i wynosić powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie (z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły, albo z pięciu – z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji) - informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Nawet 5 tys. złotych dotacji
W przypadku osób, których gospodarstwa ucierpiały podczas wrześniowej powodzi, wysokość rekompensaty wynosi 4000 lub 5000 zł na hektar . Co więcej rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi , mogą ubiegać się o refundację trzeciej i czwartej raty podatku rolnego za rok 2024. W tym wypadku wnioski również przyjmowane są do 29 listopada.
ZOBACZ: Ceny węgla poszybują w górę, znamy szczegóły. Fatalne wieści dla milionów Polaków
Pomoc finansowa będzie udzielana rolnikowi:
- w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem powodzi, która miała miejsce we wrześniu 2024 r., w związku z którą wprowadzono stan klęski żywiołowej, i które zostały oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę
- któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności
- który jest mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) 2022/2472
Jak złożyć wniosek o dotację?
Warto wiedzieć, że wnioski o dotacje producenci rolni mogą składać jedynie drogą internetową. Można to zrobić za pośrednictwem systemów online Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Takie dokumenty powinny zawierać informacje o prowadzonej działalności gospodarczej oraz o wysokości otrzymanej pomocy publicznej, oświadczenie o kwocie odszkodowania z zakładu ubezpieczeń oraz zgodę na prowadzenie postępowania administracyjnego.
Pomoc będzie wypłacana na rachunek producenta rolnego wskazany w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności - podaje ARiMR.