Goniec.pl > Wiadomości > Długoterminowa prognoza pogody. Wiadomo, kiedy spadnie śnieg
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 30.09.2023 18:07

Długoterminowa prognoza pogody. Wiadomo, kiedy spadnie śnieg

śnieg odśnieżanie
(zdj. ilustracyjne) Jakub Kaminski/East News

Zima 2023 może zaskoczyć wielu Polaków. Synoptycy, którzy przygotowali długoterminowe prognozy pogody, nie mają już wątpliwości. Z ich wyliczeń jasno wynika, kiedy spadnie śnieg. Kto myśli o białych świętach, może poczuć się rozczarowany. Oto dokładne prognozy ekspertów.

 

Prognoza pogody: jaka będzie zima 2023?

Prognoza pogody na jesień przyniosła ze sobą ogromne zaskoczenie w kwestii temperatur. Wrzesień przyniósł ze sobą niemal letnie temperatury i nic nie wskazuje na to, by październik diametralnie zmienił ten stan rzeczy.

Niemniej znicze pojawiające się w sklepach coraz częściej zmuszają do refleksji na temat nadchodzącej zimy. Meteorolodzy ujawnili, jak będzie ona wyglądać w Polsce. Kiedy spadnie śnieg? Odpowiedź na to pytanie dla wielu będzie wybitnym rozczarowaniem.

Krzysztof Ibisz zamieścił nekrolog. Kondolencje spływają ze wszystkich stron

Kiedy spadnie śnieg? Niemal nie ma nadziei na białe święta

Zima 2023 zaskoczy podobnie jak trwająca jesień. Na śnieg przyjdzie nieco poczekać. Brak opadów śniegu spowodowany będzie obecnością rozległych i głębokich niży, które obecnie znajdują się nad Islandią i północno-zachodnią Europą.

Napłyną one nad Polskę dopiero w przyszłym roku, a to oznacza, że na prawdziwą zimę przyjdzie poczekać do 2024 r. Wszyscy liczący, że śnieg spadnie na Boże Narodzenie: będą rozczarowani. Modele map pogodowych wskazują, że grudzień przyniesie ze sobą deszcz i silne wiatry oraz temperaturę na plusie. Co zatem czeka nas w styczniu i lutym? 

Zima przyjdzie dopiero w styczniu 2024 r.

Nowy rok przyniesie ze sobą gwałtowną zmianę pogody. Zima rozgości się nad Wisłą dopiero w styczniu i lutym 2024. Wtedy też zablokowane zostaną atlantyckie niże przez wyże w rejonie Skandynawii, Rosji i Islandii. Zaowocuje to napływem mroźnych mas powietrza.

zima-snieg-pogoda.jpg
Zima w Europie. Fot.: charts.ecmwf.int

Powietrze to wiąże się napływem wilgotnych drontów i niżów, a to ostatecznie może doprowadzić do opadów śniegu, które okresowo będą wyjątkowo intensywne. Model ECMWF wprost wskazuje, że styczeń i luty obfitować będzie w regularne opady, co może doprowadzić do pojawienia się pokaźnych rozmiarów pokrywy śnieżnej.

Taki model zimy 2023 prezentują nie tylko modele ECMWF. Wśród map sugerujących na to, jak wyglądać mogą grudzień, styczeń i luty, a także noworoczny śnieg oraz silne mrozy pojawiają się również u badaczy z brytyjskiej służby pogodowej MetOffice.

Źródło: onet.p

Tagi: śnieg Pogoda