Goniec.pl Wiadomości Czy przed Bożym Narodzeniem trzeba się wyspowiadać? Kodeks prawa kanonicznego mówi jasno
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Czy przed Bożym Narodzeniem trzeba się wyspowiadać? Kodeks prawa kanonicznego mówi jasno

18 grudnia 2021
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Adwent dobiega końca i już za kilka dni katolicy obchodzić będą Boże Narodzenie. Każdy wierny powinien jednak czy przed świętowaniem powinien udać się do spowiedzi. Kościelne przepisy są w tej kwestii jednoznaczne.

Czy spowiedź przed Bożym Narodzeniem jest obowiązkowa ? Wierni, którzy przygotowują się na święta zaczęli zastanawiać się, czy w nadchodzących dniach muszą odwiedzić księdza siedzącego w konfesjonale .

Przed samym Bożym Narodzeniem papież Franciszek postanowił wprowadzić w Kościele katolickim istotne zmiany . Nie modyfikują jednak one kwestii tego, kiedy katolicy mają obowiązek się wyspowiadać .

Czy przed Bożym Narodzeniem trzeba się wyspowiadać?

Kwestie spowiedzi oraz tego, przed jakimi świętami jest ona obowiązkowa, reguluje Kodeks prawa kanonicznego . Boże Narodzenie nie jest tam jednak wyszczególnione.

- Każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku spowiadać się ze swoich grzechów - czytamy w Kodeksie.

Ani Boże Narodzenie, ani inne okoliczności w kalendarzu liturgicznym nie zostały ustanowione jako ten moment w roku życia Kościoła, gdy wierny ma obowiązek udać się do spowiedzi . Inną sprawą jest kwestia przyjmowania komunii.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Pierwszą komunię można przyjąć tylko będąc czystym od grzechu

O ile kwestia spowiedzi nie została ograniczona poprzez wskazanie, że katolicy muszą odbyć ją przed świętami Bożego Narodzenia , o tyle przyjmowanie komunii świętej, czyli eucharystii zostało już przez Kościół doprecyzowane .

- Każdy wierny po przyjęciu Najświętszej Eucharystii po raz pierwszy ma obowiązek przyjmować ją przynajmniej raz w roku - czytamy w Kodeksie prawa kanonicznego (KPK, kan. 920 §1).

W KPK, kan. 920 §2 uściślono, iż nakaz ten wierny powinien wypełniony w Wielkanoc . Jedynie w przypadku wystąpienia okoliczności, które to uniemożliwiają, zwalniają z przyjęcia eucharystii i przenoszą go na inny okres w roku liturgicznym .

Wiele osób mimo wszystko pojawi się przy konfesjonale

Obowiązujące od 15 grudnia nowe obostrzenia mocno ograniczają ilość wiernych, którzy mogą jednocześnie pojawić się w kościele . Okres adwentu to czas wzmożonego przygotowania do narodzin Jezusa Chrystusa.

Z tego względu mimo braku obowiązku spowiedzi przed Bożym Narodzeniem wiele osób decyduje się na pójście do konfesjonału. Tylko dzięki wyznaniu swoich grzechów wierni mogą przystąpić do komunii . Spowiedź adwentowa również zostania utrudniona ze względu na obostrzenia .

Już wcześniej księża i wierni zastanawiali się, czy ksiądz ma prawo sprawdzić certyfikat szczepień przed wejściem do kościoła . Problemy w diecezjach dotyczą również organizowania spowiedzi .

Tradycyjnie dekanaty pomagały sobie i księża odwiedzali sąsiednie parafie , usprawniając proces spowiedzi. W tym roku w wielu miejscach zdecydowano się na rezygnację z tego rozwiązania. Kuria Diecezjalna w Rzeszowie przekazała, że praktyka ta jest w tym roku niedozwolona .

Proboszczowie mają zorganizować spowiedź w taki sposób, by nie tylko być samowystarczalnymi w obrębie parafii, ale również tak, by nie stworzyć zagrożenia epidemiologicznego dla wiernych .

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl

Źródło: goniec.pl, msze.info, gazeta.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport