Czy obchodzenie Halloween to grzech? Znany duchowny rozwiał wszelkie wątpliwości
Już niedługo Halloween, święto uwielbiane przez dzieci i młodzież, a jednocześnie bardzo krytycznie oceniane przez Kościół katolicki. Co roku, w okresie jesiennym, na nowo odżywa więc dyskusja na temat tego, czy celebrując amerykański zwyczaj, działamy wbrew boskim przykazaniom. Właśnie dlatego to trudne zagadnienie postanowił raz na zawsze wyjaśnić znany dominikanin o. Paweł Gużyński. Jak się okazuje, sprawa nie jest wcale taka prosta, jak mogłoby się wydawać.
Halloween coraz popularniejsze w Polsce
Halloween to święto od lat wpisane w kalendarze także Polaków. Z chęcią obchodzą je dzieci, nastolatkowie i młodzi dorośli, dla których to świetna okazja do zabawy i eksperymentowania z wizerunkiem.
Niestety, wraz z coraz większą popularnością Halloween, coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawiać się zaczęły krytyczne głosy ze strony Kościoła, stojącego na stanowisku, że pogański zwyczaj przeczy zasadom religii katolickiej.
Niektórzy księża, w odpowiedzi na organizowane imprezy, wyszli nawet ze swoimi inicjatywami , ale te nie mogą liczyć na aż tak wielki entuzjazm. Cóż, po prostu kochamy Halloween i nie chcemy z niego rezygnować. Ale czy będąc katolikami w ogóle musimy?
Czy obchodzenie Halloween jest grzechem?
Na łamach “Faktu” o Halloween w niezwykle przejrzysty i przystępny sposób wypowiedział się znany dominikanin o. Paweł Gużyński. Jego zdaniem, zakazy nie mają sensu, bo tylko przynoszą odwrotny skutek. Dlatego też zachęca, by edukować społeczeństwo w kwestiach wiary tak, by samo potrafiło podjąć decyzję o rezygnacji z tego typu zabaw.
ZOBACZ: Matka zapytała księdza o Halloween. Po tych słowach zrzedła jej mina
Pytany o to, czy samo obchodzenie Halloween jest już grzechem, zauważa, że to zależy od naszego podejścia . Jeśli traktujemy to święto jako formę zabawy, maskarady i nie nadajemy mu wymiaru religijnego, magicznego albo tez zabobonu, nie musi być to problem. Choć, jak sam mówi, zdecydowanie opowiada się za światem żywych i świętych aniżeli zombie.
Dominikanin tłumaczy, jak traktować Halloween
Kiedy zatem Halloween staje się realnym problem dla katolika? Narażone, zdaniem o. Gużyńskiego, są przede wszystkim małe dzieci i nastolatkowie, którzy uwielbiają rzeczy owiane tajemnicą.
- Była np. taka głośna sprawa w Ameryce - dwie dwunastoletnie dziewczynki usiłowały zabić koleżankę, ponieważ uwierzyły w legendę SLENDERMANA. Koleżanka cudem uszła z życiem. To jeden z wielu przypadków, gdy przekroczona zostaje granica zabawy, fikcji, legendy - tłumaczy.
ZOBACZ: Szkoła zorganizowała Bal Wszystkich Świętych. Sprawa może skończyć się w sądzie
Dominikanin wyjaśnia jednocześnie, że z Halloween sprawa jest bardziej złożona, niż pozornie się to wydaje. Ogólnie jednak grzechem jest to, co robimy świadomie i dobrowolnie wbrew nauczaniu Pana Boga. Tymczasem Biblia najostrzej i najbardziej stanowczo podchodzi właśnie do magii, czarów i zabobonów.
- Pamiętajmy, od czego się zaczyna dekalog - " nie będziesz miał bogów cudzych przede mną ". Seks jest dopiero na szóstym miejscu - puentuje.
Źródło: Fakt